19 nowych użytkowników co godzinę, co 12 sekund nowe wypożyczenie, 17,5 miliona kilometrów w ciągu czterech sezonów. Veturilo pobiło kolejne rekordy.
Miejski system rowerów wystartował 1 sierpnia 2012 r. Do dziś jednoślady wypożyczano już blisko 8 milionów razy, a łącznie jego użytkownicy przejechali... 17,5 miliona kilometrów. Miejski rower to konkretne oszczędności.
- Gdy startowaliśmy, przejazdy rowerem po mieście stanowiły zaledwie 1 proc. wszystkich podróży po mieście. Dziś to już prawie 4 proc. - mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i pełnomocnik ds. komunikacji rowerowej w Warszawie.
W 2016 r. Warszawiacy wypożyczali jednoślady Veturilo prawie 1,9 mln razy, a sieć rowerowa w stolicy powiększyła się o kolejnych kilkadziesiąt kilometrów dróg i pasów dla rowerów.
- Wybudowaliśmy i wyremontowaliśmy 40 km kilometrów tras rowerowych. W przyszłym sezonie czekają nas duże zmiany: rowerzyści będą już mogli korzystać z nowych rowerów i terminali oraz wypożyczać rowery za pomocą aplikacji. Rozpoczniemy również budowę kładki rowerowej pod mostem Łazienkowskim i wyłonimy projektanta mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę - mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
W tym roku powstały m.in. drogi dla rowerów na al. Stanów Zjednoczonych i ul. Ostrobramskiej (5,0 km), ul. Żwirki i Wigury (2,7 km) i al. Jana Pawła II (1,5 km). Remont przeszły uczęszczane trasy na al. KEN, ul. Słomińskiego, al. Wilanowskiej i Podzamczu. Otwarta została również nowa kładka pieszo-rowerowa w Porcie Żerańskim razem z kilkukilometrowym szlakiem wzdłuż wału wiślanego. Na ponad 30 ulicach jednokierunkowych został dopuszczony ruch rowerów „pod prąd”, na podobną zmianę czeka kolejnych kilkadziesiąt odcinków.
W 2017 r. zaplanowano m.in. budowę kolejnych 55 km tras rowerowych, w tym kładki rowerowej pod mostem Łazienkowskim oraz drogi wzdłuż ul. Połczyńskiej-Wolskiej-Kasprzaka (od granic miasta do ul. Ordona), ul. Jagiellońskiej, Al. Jerozolimskich (od ul. Grzymały-Sokołowskiego do pl. Zawiszy), na Polu Mokotowskim i na al. Jana Pawła II.
W tym sezonie rowery były wypożyczane 1 866 423 razy, a do grona użytkowników dołączyło 70 771 osób. Łącznie od startu systemu w sierpniu 2012 r. miejskie rowery wypożyczano 7 919 556 razy, a w systemie jest już 445 495 użytkowników.
Kolejny sezon Veturilo rozpocznie się w marcu i potrwa do końca listopada. Do dyspozycji użytkowników będzie 316 stacji z 4660 rowerami, w tym 10 stacji ze 100 rowerami elektrycznymi (Powiśle, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście), 6 stacji z rowerkami dziecięcymi (w okolicach parków, po 3 stacje na prawym i lewym brzegu Wisły) oraz 45 tandemów. Terminale będą wyposażone w nowoczesne, kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym i obsługą płatności zbliżeniowych oraz w uniwersalną pompkę rowerową. Wprowadzona zostanie możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocą aplikacji mobilnej. Każdy stojak będzie miał diodę, sygnalizującą czy dany rower jest sprawny i można go wypożyczyć.