400 biznesmenów, prawników, społeczników, ludzi nauki i Kościoła debatuje w Warszawie nad misją chrześcijańskiego przedsiębiorcy.
- Pęd do nadmiernego ryzyka, zachłannego powiększania zysku, skłonność do oszustwa są źródłami kryzysów, które towarzyszą gospodarce rynkowej. Odpowiedzią na kryzysy jest stosowanie chrześcijańskich zasad etyki w biznesie. Tylko dzięki nim możemy osiągnąć stabilny wzrost gospodarczy, pomnażający dobrobyt, który powinniśmy sprawiedliwie dzielić – mówił prof. Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej, w czasie wykładu otwierającego dwudniowe Chrześcijańskiego Forum Przedsiębiorczości.
Ilustrując swoje tezy biblijnymi przypowieściami o talentach i miłosiernym Samarytaninie prof. Andrzej Kaźmierczak dowodził, że przedsiębiorczość to dar od Boga, bo wymaga umiejętności podejmowania ryzyka, planowania.
- Wprawdzie zysk nie może być statecznym celem życia chrześcijanina, ale jednak w aktywności zawodowej może dążyć do osiągnięcia zysku. Zysk jest miarą efektywności przedsiębiorstwa, racjonalności alokacji kapitału i źródłem rozwoju przedsiębiorstwa. Nie powinniśmy krytykować zysku jako celu działania przedsiębiorstwa chrześcijańskiego, pod warunkiem że jest przeznaczony na cele uwiarygadniające postępowanie chrześcijańskie: na cele godziwe w stosunku do pracowników, w działaniu lokalnym dla szerzenia dobra i wiary chrześcijańskiej - powiedział członek RPP, dodając że wierzący przedsiębiorca ma moralny obowiązek włączać się w charytatywne dzieła, służące rozwojowi wspólnot chrześcijańskich. - Przedsiębiorcy chrześcijańscy nie powinni skąpić na ten cel, i to nie tylko z tego co zbywa, ale poprzez ograniczanie swoich środków materialnych jako daru poświęconego Bogu. Pomoc bliźniemu i modlitwa to dwa skrzydła, które unoszą nas do chrześcijańskiej doskonałości. Dając nam przykład miłosiernego Samarytaniana, Jezus mówi nam: "Idź i czyń podobnie".
Chrześcijańskie Forum Przedsiębiorczości odbywa się już po raz 4. Tomasz Gołąb /Foto Gość Dwudniowe Chrześcijańskie Forum Przedsiębiorczości odbywa się na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego organizatorem jest fundacja "Wiara w biznesie".
- Zadaniem Forum jest spotkanie polskich przedsiębiorców, którzy widzą potrzebę budowania przyszłości swoich firm w oparciu o KNS, zintegrowanie ich, ukazanie perspektywy wspólnej pracy na rzecz dobra wspólnego. Chcemy budować wzajemną sieć wsparcia dla osób opierających swoje firmy na wartościach chrześcijańskich. Wierzymy też, że właśnie takie firmy i rzetelna ich współpraca przyniesie długotrwałe zyski dla właścicieli oraz korzyści dla społeczeństwa - mówi organizator Forum, Tomasz Sztreker. - Zdajemy sobie sprawę, że przedsiębiorcy najlepiej wiedzą, jakich rozwiązań im potrzeba, stąd też efektem dialogu na Kongresie będą zgromadzone rekomendacje, które mają służyć zarówno administracji państwowej jak i władzy duchowej. Właśnie w tym celu chcemy, żeby Kongres był miejscem spotkania praktyków z teoretykami, prawników, społeczników, biznesmenów, a także ludzi ze świata nauki oraz Kościoła - dodaje.
W czasie Forum wystąpią m.in.: ks. dr Marek Leśniak ("Wiara czy Biznes?"), prof. Aleksander Stępkowski (Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, "Katolik w biznesie z perspektywy nauczania społecznego Kościoła"), czy dr Henryk Siodmok, prezes Grupy Atlas S. A. i Jan Brodawka, właściciel Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Karol ("Jak zachować czyste sumienie w prowadzeniu biznesu?"). Wśród wykładowców i panelistów są też: wiceminister Finansów Wiesław Janczyk , wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik, wiceminister Rozwoju Mariusz Haładyj, wiceminister Skarbu Państwa Mikołaj Wild, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Piotr Dardziński, czy prezydent Pracodawców RP dr Andrzej Malinowski.
W czasie obrad posługują członkowie wspólnot charyzmatycznych z modlitwą wstawienniczą, skierowaną do uczestników w ich intencji. Jest także możliwość skorzystania z indywidualnej modlitwy, a każdy dzień obrad rozpoczyna się Mszą św.
Owocem Forum ma być dokument, który będzie przesłany do Ministerstwa Rozwoju oraz do Konferencji Episkopatu Polski.