Nowy numer 49/2020 Archiwum

Będzie nowy most przez Wisłę. Tylko dla pieszych i rowerzystów

Ratusz ogłosił konkurs na projekt mostu pieszo – rowerowego, który połączy oba brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej.

Warszawa ogłosiła właśnie konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej mostu pieszo – rowerowego, który połączy oba brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej.

- To będzie nasza wizytówka i pierwszy most pieszo-rowerowy w stolicy. W ciągu ostatnich lat zrobiliśmy bardzo wiele, by przybliżyć rzekę mieszkańcom – wybudowaliśmy ścieżki i bulwary, powstały plaże i kawiarnie. A nowa przeprawa przez Wisłę, zgodnie z Warszawską Polityką Mobilności, znacznie poprawi jakość życia pieszym i rowerzystom – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

- Warszawa potrzebuje nowych, pięknych przepraw przez rzekę. A ta przeznaczona jedynie dla pieszych i cyklistów będzie naprawdę unikalna. Radni m.st. Warszawy zabiegali o nią od 2013 r. – podkreśla Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Warszawskie mosty powstawały jako budowle stricte użytkowe i większość z nich jest niestety pozbawiona większej dbałości o wyraz architektoniczny.

- Zależy nam, aby wyłoniony w drodze konkursu projekt wyróżniał się wysoką jakością architektury, wpisywał w pejzaż miasta, a poprzez swoją niepowtarzalność i oryginalność stanowił jego rozpoznawalny fragment. Dlatego też zachęcamy do udziału w konkursie pracownie polskie i zagraniczne – dodaje Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Projektowany most wprowadzi zupełnie nową jakość do miejskiej infrastruktury - zarówno pod względem architektonicznym jak i komunikacyjnym. Przybliży Pragę do centrum, łącząc rewitalizowane obecnie obszary prawobrzeżnej Warszawy z bulwarami wiślanymi. Umożliwi postanie spacerowego ciągu pomiędzy ul. Ząbkowską a Powiślem i Krakowskim Przedmieściem. Zostanie również włączony w istniejący i planowany układ infrastruktury rowerowej po obu stronach Wisły (trasy rowerowe na bulwarach wiślanych i na Wybrzeżu Szczecińskim). Dzięki temu powstanie też korytarz rowerowy, łączący Pragę i Targówek z Powiślem, Śródmieściem, a nawet Wolą.

Zakończenie budowy zaplanowano na 2019 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama