Wzruszenie uczestników takiego nabożeństwa było tak duże, że ks. Aleksander Fedorowicz nie był w stanie dokończyć kazania.
W Warszawie historia spotkań ekumenicznych ma już 55 lat. Pierwsze nabożeństwo z udziałem przedstawicieli innych Kościołów chrześcijańskich odbyło się 10 stycznia 1962 r. w kościele św. Marcina. Odprawiono je na kilka miesięcy przed rozpoczęciem Soboru Watykańskiego II, który włączył oficjalnie Kościół rzymskokatolicki w nurt działalności ekumenicznej. Wtedy po raz pierwszy na nabożeństwo katolickie duchownych innych wyznań. Mszę odprawił ks. Stanisław Mystkowski, a homilię wygłosił dzisiejszy kandydat na ołtarze ks. Aleksander Fedorowicz, który ze wzruszenia nie był w stanie dokończyć kazania. Organizacją spotkania zajęła się franciszkanka służebnica Krzyża s. Joanna Lossow. Modlitwy poprowadził ówczesny rektor kościoła ks. Bronisław Dembowski, dziś emerytowany biskup włocławski. 1 października 1961 r. powstała Sekcja Ekumeniczna przy Studium Duszpasterskim Warszawskiej Kurii Metropolitalnej.
Na historyczne nabożeństwo przybyli: bp Zygmunt Michelis i ks. Otto Krenz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego wraz z siostrami diakonisami, bp Jan Niewieczerzał z Kościoła ewangelicko-reformowanego i ks. prof. Jerzy Klinger z Kościoła prawosławnego i kilku innych duchownych różnych wyznań.
Nabożeństwo w kościele św. Marcina było przygotowaniem do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 1962 r. Po jego zakończeniu postanowiono, że w każdy ostatni czwartek miesiąca w kościele św. Marcina będzie odprawiona Msza św. w intencji jedności chrześcijan, co dzieje się do dziś.
Za kilka dni w Warszawie rozpoczyna się kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który formalnie trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA. W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan niektóre Kościoły, diecezje czy miasta organizują jedno nabożeństwo, inne spotykają się każdego dnia wyznaczonej oktawy. Jeszcze inne spośród tych ośmiu nabożeństw wybierają jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, najczęściej w niedzielę. W Warszawie osoby zaangażowane w dialog ekumeniczny spotkają się w tym miesiącu aż 12 razy. Parafie i wspólnoty Kościoła katolickiego zorganizują pięć spotkań, w tym pierwsze w Wesołej oraz nabożeństwo centralne w katedrze św. Floriana na Pradze w niedzielę 22 stycznia. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończy spotkanie modlitewne Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha” organizowane tradycyjnie w parafii orionistów.