Donata Kończyk będzie czuwać nad dostępnością usług i przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami. Ratusz chce też zatrudniać więcej takich osób w urzędach.
- Dzisiaj zaledwie 3 proc. z 7,5 tys. warszawskich urzędników to osoby niepełnosprawne. Chcemy podwoić tę liczbę w ciągu trzech lat - zapowiada Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych urzędu miasta.
Zmianami zajmie się pełnomocnik ds. dostępności. Prezydent Warszawy powierzyła tę funkcję Donacie Kończyk. Będzie ona czuwać nad problemami, z jakimi spotykają się osoby z ograniczoną mobilnością – seniorzy, osoby niepełnosprawne czy rodzice z małymi dziećmi. Nowa pełnomocniczka zajmie się również dostosowaniem miejskiej przestrzeni dla tych osób. Do jej zadań należeć będzie m.in. określanie wytycznych i monitoring w zakresie standardów dostępności infrastruktury miejskiej w odniesieniu do zasad projektowania uniwersalnego, standardów dostępności wydarzeń miejskich, m.in. społecznych, kulturalnych i sportowych, dostępności dokumentów i stron internetowych urzędów, monitoring prac i dostępności pieniędzy na przeprowadzenie inwestycji lub remontów wybranych inwestycji dotyczących likwidacji barier, czy koordynacja działań związanych z obsługą wydarzeń miejskich w zakresie zapewnienia dostępności m.in. dla osób z dysfunkcją wzroku (audiodeskrypcja) lub słuchu (np. tłumacz języka migowego, pętla indukcyjna).
- Moją misją jest Warszawa jeszcze bardziej dostępna dla wszystkich, bez względu na wiek i sprawność. Do końca tego półrocza wprowadzimy dokument „Standardy dostępności”, który zawiera wytyczne dotyczące projektowania uniwersalnego. W jego stosowaniu pomoże zespół koordynatorów – obecnych pracowników miejskich biur, jednostek i dzielnic – mówi Donata Kończyk.
Donata Kończyk jest z wykształcenia tyflopedagogiem, instruktorem orientacji przestrzennej i rehabilitantem wzroku. Była wieloletnim pracownikiem Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego, w którym kierowała i koordynowała wsparcie technologiczne osób z niepełnosprawnością oraz sprawdzaniem uniwersyteckich inwestycji, w tym architektonicznych pod kątem dostępności do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.