Żołnierze niezłomni w pokoju zagadek

IPN zaprasza do poznania historii niepodległościowego podziemia w konwencji "escape game".

Druga połowa lat czterdziestych. Jako grupa żołnierzy niezłomnych otrzymaliście misję odbicia więźnia.... - tak zaczyna się gra w popularnej konwencji „escape room” (pokoju zagadek), przygotowana przez IPN w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie. Gra będzie dostępna od 15 lutego przy ul. Marszałkowskiej, a zapisy na nią już ruszyły.

Podczas godzinnych zmagań w zespołach 2-5 osobowych uczestnicy w atrakcyjny sposób poznają bohaterów podziemia niepodległościowego oraz realia życia w czasach stalinowskich. Wiedzę na temat żołnierzy wyklętych zdobywają, badając pomieszczenia pokoju zagadek i wykonując kolejne zadania. Taka forma edukacji wykorzystuje metodę znaną z planszowych i komputerowych gier edukacyjnych IPN, czyli naukę przez zabawę. Pokój zagadek łączy wykorzystanie artefaktów z nowoczesnymi technologiami i elementami gier komputerowych. W scenografii wykorzystano m.in. oryginalne drzwi do celi z więzienia w Pułtusku, rozbitego 25 listopada 1946 r. przez oddział Stanisława Łaneckiego „Przelotnego”.

Jak podkreślają twórcy, uczestnicy zabawy nie muszą mieć żadnej szczególnej wiedzy historycznej. Wszystkie informacje potrzebne do wypełnienia misji są zawarte w specjalnie zaaranżowanym pokoju. Trzeba je tylko w sprytny sposób odnaleźć, kierując się wskazówkami, rozwiązując zadania, używając rzeczywistych przedmiotów. Gra wymaga od uczestników analitycznego i krytycznego myślenia, szybkiego kojarzenia faktów, kreatywności i spostrzegawczości oraz - przede wszystkim - działania zespołowego.

- Zamiast encyklopedycznej wiedzy proponujemy wczucie się w klimat tamtej epoki, stawiamy na doświadczenie, emocje. I mamy nadzieję, że ci, którzy odwiedzą „escape room” w IPN, sami potem nabiorą ochoty na zgłębienie wiedzy o żołnierzach niezłomnych - mówi Karol Madaj, koordynator projektu. Dodaje przy tym, że przed otwarciem pokój testowały dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjaliści, licealiści, dorośli, a także członkowie grup rekonstrukcyjnych.

 - Wszyscy dobrze się bawili, ale oczywiście każdy wyniósł z tej zabawy inne doświadczenia i wiedzę na różnym poziomie - podkreśla K. Madaj.

Wstęp bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji terminu. Więcej informacji na stronie: www.ipn.gov.pl/gry.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..