GN 2/2021 Archiwum

Hanna Gronkiewicz-Waltz: nie wzięłam łapówki

Prezydent Warszawy odpiera zarzuty o przyjęciu 2,5 mln zł za reprywatyzację terenu ogródków działkowych przy ul. Waszyngtona. Prokuratura wszczęła śledztwo.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi śledztwo ws. rzekomego przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 2,5 mln zł przez prezydent m. st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz lub jej zastępcę. Sprawa ma związek z nieruchomością, na której są ogródki działkowe na Saskiej Kępie.Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi śledztwo ws. rzekomego przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 2,5 mln zł przez prezydent m. st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz lub jej zastępcę. Sprawa ma związek z nieruchomością, na której są ogródki działkowe na Saskiej Kępie.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa związanego z nieprawidłowościami przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu złożył pół roku temu warszawski radny Jan Śpiewak, działacz stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Śledztwo zostało wszczęte 19 stycznia. Radny złożył zawiadomienie w oparciu o publikację Roberta Prystroma, byłego pracownika firmy związanej z reprywatyzacją rodzinnych ogródków działkowych w rejonie ul. Kinowej oraz al. Waszyngtona i Stanów Zjednoczonych.

- Decyzja o reprywatyzacji rodzinnych ogródków działkowych w rejonie ul. Kinowej oraz al. Waszyngtona i Stanów Zjednoczonych została wydana z upoważnienia Prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego w 2003 roku. Działki udało się odzyskać dopiero w 2016 roku, po wielu bataliach sądowych. Sąd Okręgowy w wyroku z listopada 2016 r. stwierdził nieważność umowy zawartej pomiędzy spółką „Nowe Dzielnice” i firmą „Projekt S”. Po ostatecznym formalnym zakończeniu postępowania administracyjnego nieruchomość o łącznej powierzchni ok. 32 ha i wartości 140 mln zł (wg wyceny z 2002 r.) wraca na rzecz m.st. Warszawy - przypomina rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

 Nie przyjęłam korzyści majątkowej wskazywanej w ww. zawiadomieniu, ani jakiejkolwiek innej.  Gotowa jestem do podjęcia koniecznej współpracy z prokuraturą. [...] Twierdzenia zawarte w tym zawiadomieniu oraz wielokrotnie podawane w dniu dzisiejszym w przestrzeni medialnej, jakobym przyjęła korzyść majątkową, noszą cechy bezprawnego zniesławienia mojej osoby. [...] O braku wiarygodności pana Roberta Prystroma świadczy fakt, że został on skazany wyrokiem z dnia 28 czerwca 2016 roku na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata za zniesławienie" - oświadczyła prezydent Warszawy, dodając że rozważa podjęcie koniecznych kroków prawnych mających na celu ochronę swoich dóbr prawnych.

Nieruchomość położona w Warszawie przy ulicy Kinowej, alei Waszyngtona i alei Stanów Zjednoczonych, leży na terenie objętym działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy i jest zajmowana przez rodzinne ogrody działkowe. Zgodnie z zaświadczeniem Sądu Okręgowego w Warszawie Wydziału Hipotecznego z dnia 6 lipca 1946 r. tytuł własności co do reszty nieruchomości, dla której prowadzona była księga wieczysta pod nazwą: „Dobra Kamionek część lit. C Izabelin”, uregulowany był jawnym wpisem na imię Spółki „Nowe Dzielnice” Spółki Akcyjnej.

10 lutego 1949 r. Zarząd Spółki Akcyjnej „Nowe Dzielnice” złożył w terminie ustawowym wniosek o przyznanie Spółce za czynszem symbolicznym prawa własności czasowej do terenu części nieruchomości hipotecznej w Warszawie pod nazwą „Dobra Ziemskie Kamionek część lit. C Izabelin” W-2551.

8 grudnia 2000 r. umową sprzedaży, „Nowe Dzielnice” Spółka Akcyjna sprzedała spółce pod firmą „Projekt S” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa i roszczenia do nieruchomości położonej w rejonie ulic Kinowej, Alei Stanów Zjednoczonych i Alei Waszyngtona, wynikające z art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy.

30 grudnia 2002 r. rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym oszacował wartość nieruchomości o powierzchni ok. 32 ha, na kwotę 142.136.550,00 PLN tj. 443,00 PLN/m2.

17 września 2003 r. z upoważnienia Prezydenta m. st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego wydano decyzję o ustanowieniu na rzecz spółki „Projekt S” Sp. z o.o. na 99 lat prawa użytkowania wieczystego tego gruntu.

13 lat później - 4 listopada 2016 r. - po wielu postępowaniach sądowych, Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność umowy sprzedaży praw i roszczeń zawartej w 2000 r., sygn. akt II C407/15. Po ostatecznym formalnym zakończeniu postępowania administracyjnego nieruchomość ma wrócić na rzecz m.st. Warszawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama