Nowy numer 42/2019 Archiwum

Abp Hoser wysłannikiem papieża do Medjugorie

Misja ma na celu dokładniejsze poznanie potrzeb wiernych, którzy tam pielgrzymują.

– Abp Henryk Hoser cieszy się wielkim zaufaniem Ojca Świętego Franciszka, który wybrał go na swego specjalnego wysłannika do tak ważnej misji, która ma znaczenie międzynarodowe – powiedział ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik Episkopatu.

Publikujemy treść komunikatu watykańskiego Sekretariatu Stanu:

Nominacja Specjalnego Wysłannika Stolicy Apostolskiej do Medjugorje

Dnia 11 lutego 2017 r. Ojciec Święty zlecił ks. abp. Henrykowi Hoserowi SAC, biskupowi warszawsko-praskiemu udanie się do Medjugorje w charakterze Specjalnego Wysłannika Stolicy Apostolskiej.

Misja ma na celu dokładniejsze poznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej, a zwłaszcza potrzeb wiernych, którzy tam pielgrzymują, i w oparciu o to zasugerowanie ewentualnych inicjatyw duszpasterskich na przyszłość. Będzie mieć więc ona charakter wyłącznie duszpasterski. Przewiduje się, że ks. abp Hoser, kontynuując posługę biskupa warszawsko-praskiego, zakończy tę zleconą misję latem bieżącego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • trydentina
  12.02.2017 18:56
  Nie rozumiem po co tam jeździć, skoro można jechać tam gdzie są ZATWIERDZONE I UZNANE przez Kościół objawienia : Lourdes,Fatima,La Salette, Laus,Gietrzwałd czy Paray-le-Monial ?!
  doceń 14
 • Gość
  13.02.2017 12:12
  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2017/01/30/oficjalne-wytyczne-stolicy-apostolskiej-sprawie-medziugorja/
  doceń 1
 • Gość
  13.02.2017 12:17
  Oficjalne wytyczne Stolicy Apostolskiej w sprawie Medziugorja. Drodzy przyjaciele, w 2008 r. sławną hercegowińską parafię nawiedziły 2 miliony pielgrzymów ze wszystkich stron świata, z czego 600 tys. stanowili Włosi, a około 35 tys. kapłani. Ze względów duszpasterskich ważne jest, aby pielgrzymi poznali wytyczne Stolicy Apostolskiej odnośnie do mających tam miejsce wydarzeń.
  Ewentualne odmienne stanowiska należy traktować wyłącznie jako prywatną opinię. Stanowisko Stolicy Apostolskiej, jasno wyrażone w wielu dokumentach streścił kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu, w książce „Ostatnia widząca z Fatimy” (Rai-Rizzoli, s. 103-107). Ojciec Święty Benedykt XVI opatrzył książkę przedmową. Oto co stwierdza w tej kwestii kard. Bertone:

  1. „Oświadczenia biskupa Mostaru odzwierciedlają prywatną opinię i nie stanowią ostatecznego, oficjalnego sądu Kościoła”. Oświadczenie to wytrąca broń z ręki tym wszystkim, którzy posługują się słowami biskupa Mostaru, aby „w imieniu Kościoła” atakować Medziugorje.

  2. „W mocy pozostaje oświadczenie biskupów byłej Jugosławii, wydane w Zadarze 10 kwietnia 1991 r., które pozostawia wolną drogę przyszłym badaniom. Weryfikacja zatem będzie trwała nadal.”
  W swoim czasie Stolica Apostolska sama nie przyjęła oceny komisji nominowanej przez biskupa i zdecydowała o powierzeniu tego przypadku całej Konferencji Biskupów byłej Jugosławii. Ta ostatnia pozostawiła wolną drogę przyszłym badaniom, jako że objawienia nie dobiegły jeszcze końca. Nie jest więc prawdą, że Konferencja Biskupów byłej Jugosławii wydała negatywny osąd o wydarzeniach.

  3. „W międzyczasie zezwala się wiernym na prywatne pielgrzymki pod przewodnictwem duszpasterzy”. Prywatne pielgrzymki to takie, które organizowane są przez wiernych lub przez świeckie agencje, przy czym podkreśla się, że dobrze, aby kierowali nimi kapłani. Ten ostatni punkt jest bardzo ważny, zwłaszcza ze względu na posługę spowiedniczą.

  4. „Na koniec, wszyscy katoliccy pielgrzymi mogą odwiedzać Medziugorje, miejsce kultu Maryjnego, gdzie możliwe jest praktykowanie wszystkich form pobożności”. Potwierdza to całkowitą swobodę pielgrzymów do odwiedzania Medziugorja, które Kościół uznał za „miejsce kultu Maryjnego”, gdzie można uczestniczyć we Mszy św., przystąpić do spowiedzi, odprawić Drogę Krzyżową, Adorację Najświętszego Sakramentu itd.

  Takie jest, drodzy przyjaciele, oficjalne stanowisko Stolicy Apostolskiej odnośnie do Medziugorja oraz wytyczne, przedstawione przez kard. Bertone, Sekretarza Stanu, zaaprobowane przez Ojca Świętego. Wyrażając swą wdzięczność wspominamy o nich w modlitwach do Królowej Pokoju, w nadziei, że ich zalecenia wszędzie spotkają się z posłuszeństwem i pokorą.
  o. Livio Fanzaga

 • JAWA25
  13.02.2017 17:01
  nawet uznane objawienia nie są obowiązujące do wierzenia
  doceń 11

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL