- W Kościele paradoksalnie brakuje miejsca dla ludzi starszych. Dlatego założyliśmy grupę Symeon i Anna - mówi Hanna Góral z parafii Jana Pawła II na Bemowie.
Hanna Góral marzyła o tym od co najmniej dwóch lat. Szukała miejsca, w którym ludzie starsi mogliby poczuć się u siebie.
- Widzi pan, trudno mi się poruszać - pokazuje "trzecią nogę". Przysiadła z laseczką na ławce przed kaplicą w parafii św. Jana Pawła II. Gdy zaproponowała proboszczowi nowej parafii na Bemowie stworzenie takiej grupy w ramach duszpasterstwa ludzi starszych, nie musiała czekać długo na odpowiedź.
- Bo my, seniorzy mamy sporo wolnego czasu. I chcemy go dobrze wykorzystać - mówi.
Sama jest wdową, ma czworo dzieci, pięcioro wnucząt. Właśnie urodziła się jej pierwsza prawnuczka.
- Czasami próbuje się nas zaszufladkować do duszpasterstwa ludzi chorych, a my nie potrzebujemy, żeby nas prowadzić za rączkę. Nie jesteśmy dużymi dziećmi. Chcemy, żeby głos ludzi starszych był wyraźnie słyszalny - dodaje Hanna Góral.
W czwartki, kilka minut przed 10.00 przy kaplicy parafialnej gromadzi się spora grupka. Zwykle spotkanie prowadzi proboszcz, ks. Sławomir Abramowski. Dziś zastępuje go wyjątkowo ks. Krystian Chmielewski.
Za chwilę na zapleczu kaplicy w czajniku bulgocze już woda. Na długim stole pojawia się biały obrus. Na początek jutrznia. "Zmęczone są me oczy od patrzenia w górę. Panie, stań przy mnie, bo jestem w ucisku".
To dziesiąte spotkanie klubu Symeona i Anny.
- Wybraliśmy te postacie, bo są przykładem ludzi, którzy u schyłku życia spotykają "światło na oświecenie". A my też nie chcemy stać w miejscu, gdy chodzi o sprawy wiary - mówi Hanna Góral.
- Potrzebujemy wiedzy religijnej - mówi Mirosław Łukaszewski. 67-latek ponad połowę swojego życia przepracował w Hucie Warszawa.
Podczas spotkania, gdy ks. Krystian mówi o sytuacji człowieka po grzechu pierworodnym, pan Mirosław zadaje mnóstwo pytań. Czas szybko mija. Rozmowy przy herbacie kończą się modlitwą Anioł Pański, po około dwóch godzinach.
Raz na dwa miesiące odbywają się dni skupienia dla osób starszych. W każdą drugą sobotę parzystych miesięcy o godz. 10 specjalnie dla nich odbywa się modlitwa, konferencja kapłana, adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest możliwość spowiedzi, Msza św. i wspólny posiłek. Na zakończenie - rozmowy, dzielenie się życiem.
- Ostatni dzień skupienia przeżywaliśmy 11 lutego, kolejne odbędą się 8 kwietnia i 10 czerwca - zapowiada Hanna Góral.
Potrzebę przywiezienia do kościoła i odwiezienia można zgłaszać pod numery telefonów: 603 133 615 lub 600 571 643.
- Praca i wychowanie dzieci bardzo nas absorbowały. Kiedy dzieci opuściły dom, mam więcej czasu, żeby nadrobić nieco braków w życiu duchowym - dodaje 63-letnia Anna, która na spotkanie grupy Symeona i Anny przyjechała po raz pierwszy. - Ale z pewnością nie ostatni - dodaje.