Nowy numer 46/2018 Archiwum

Sztuka ma pomóc w odkrywaniu Boga

W liturgiczne wspomnienie bł. Fra Angelico, patrona artystów, twórców i historyków sztuki, w stołecznym kościele św. Dominika odbyła się uroczysta Msza św. w intencji ludzi kultury.

Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. W homilii przypomniał, że człowiek został stworzony na obraz Boży i na Boże podobieństwo. – Każdy obraz Boga w człowieku jest święty. W związku z tym ludzka osoba jest święta z racji swojego istnienia, a więc powołania do życia. Mówimy wówczas o tzw. świętości ontycznej – tłumaczył duchowny. Zwrócił jednocześnie uwagę, że w przeciwieństwie do obrazu samo podobieństwo można uzyskać lub stracić, jak w przypadku okopconej czy oszpeconej ikony. – Wówczas, choć nie przestaje być nadal święta, przestaje być czytelna. Postać na niej przedstawiona przestaje być podobna do pierwowzoru. To samo dzieje się w człowieku poprzez grzech. W związku z tym Chrystus przychodzi, by przez swoją krew zmyć brud naszych grzechów – powiedział kaznodzieja. Na zakończenie liturgii bp Michał Janocha pobłogosławił dwie ikony, ukazujące tajemnicę Zwiastowania bliską bł. Fra Angelico. Po Mszy św. w podziemiach świątyni odbył się kameralny koncert Antoniny Krzysztoń.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy