Nowy Numer 16/2024 Archiwum

U o. Pio o przebaczeniu

Trwa modlitwa w kościołach stacyjnych. Dzisiaj jest nim parafia św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, jutro bazylika archikatedralna.

Wczoraj w kościele św. o. Pio, przy ul. Fieldorfa, przywołując w homilii postać włoskiego kapucyna kard. Nycz podkreślił, że nawrócenie i żal za grzechy są warunkiem zbliżenia się do Boga, który nieustannie obdarza nas łaską przebaczenia. Zwrócił jednocześnie uwagę na trzy proponowane przez wieki przez Kościół praktykach pokutę jakimi są modlitwa, post i jałmużna. - Trzeba je docenić i uszanować, zwłaszcza że współczesny świat wykrzywił pojęcie postu i wstrzemięźliwości, zwłaszcza tej od pokarmów - zaapelował duchowny.

Podkreślił, że post nie jest rezygnacją z czegoś co jest złe, ale jego celem jest zwrócenie swojego serca ku wartościom ważniejszym. - Trzeba nam dziś szukać takich praktyk które z punktu widzenia naszego życia w rodzinach, w gronie przyjaciół czy ludzi, z którymi się spotykamy są zdecydowanie ważniejsze, jak chociażby - umiejętność zapanowania nad językiem, czasem bardzo złowrogim i niedobrym, zapanowania nad emocjami, kiedy ciśnie się słowo, które burzy rodzinę od środka - zachęcał kardynał.

Podkreślił, że w Kazaniu na Górze Chrystus potwierdził Dekalog, dając poszczególnym przykazaniom nowe uzasadnienie. - W Starym Testamencie była mowa: "Nie zabijaj", a Jezus zwraca nam uwagę, że przeklinając człowieka grzeszymy. Żywienie w sercu nienawiści wobec swojego brata podlega pod piąte przykazanie Dekalogu - zwrócił uwagę kaznodzieja.

- W tym trudnym, często podminowanym emocjami świecie, w którym żyjemy chciałoby się oczekiwać na ludzi, po których będzie widać, że widzą potrzebę nawrócenia, pojednania z drugim człowiekiem, przeproszenia - powiedział metropolita warszawski. Zwrócił uwagę, że przestrzenią w której najpełniej to się dokonuje jest konfesjonał, gdzie człowiek najpierw jedna się z bratem, a później również i z Bogiem.

Mówiąc o potrzebie pogłębionej modlitwy, zwrócił uwagę na znaczenie nabożeństw pasyjnych takich jak: droga krzyżowa i gorzkie żale. Jako jedną z nowych form wskazał wielkopostną inicjatywę kościołów stacyjnych zachęcając wiernych, by idąc ich szklakiem głębiej przeżyli czas czterdziestu dni pokuty otwierając się zarówno na Kościół z jego historią, jak również i na nabożeństwa Męki Pańskiej.

Jutro kościołem stacyjnym będzie bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy