Nowy numer 39/2020 Archiwum

Ks. Jerzy Popiełuszko w Dobrym Miejscu

Jazzowa muzyka, fragmenty kazań ks. Jerzego Popiełuszki odczytane przez Adama Woronowicza i fotografie przedstawiające błogosławionego tworzą suitę „Popiełuszko – litania wolności”, która miała premierę w Dobrym Miejscu.

Suita składa się z 5 części przeplatanych fragmentami kazań ks. Jerzego. Podczas premierowego wykonania słowa błogosławionego wygłaszał Adam Woronowicz, odtwórca jego roli w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Występ utrzymany jest w poważnym tonie, który podkreśla piękna, spokojna muzyka. W cytowanych kazaniach bł. ks. Jerzy wzywał Polaków, by nie dali się podzielić, bo podzielonym narodem łatwo jest rządzić. Mówił też, że zawód jest dla człowieka, a nie człowiek dla zawodu. Przypominał słowa Jana Pawła II o tym, że wolność jest nie tylko dana, ale i zadana. Na zakończenie Adam Woronowicz podzielił się osobistym wspomnieniem z czasów, gdy jako 11-letni chłopiec widział w swoim rodzinnym Białymstoku, jak milicyjne samochody przewożą ciało zamordowanego księdza.

W czasie koncertu na ekranie wyświetlano zdjęcia pokazujące życie ks. Jerzego oraz wydarzenia mające miejsce po jego śmierci. Były wśród nich obrazy znane, ale i nie pokazywane zbyt często, jak np. fotografia wykonana podczas przerwy w ćwiczeniach na poligonie w Bartoszycach, gdzie Jerzy Popiełuszko odbywał przymusową służbę wojskową. 

„Litanię wolności” skomponował Mariusz Kozicki, a wykonuje zespół El Camino.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama