Obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II mogą mieć charakter państwowy. Apel do przedstawicieli władz w tej sprawie wystosował kard. Stanisław Dziwisz i papieskie organizacje biorące udział w V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II.
W Centralnej Bibliotece Rolniczej Warszawie odbyło się V Forum Inicjatyw Poświęcony Janowi Pawłowi II. Jest to spotkanie organizacji, instytucji, inicjatyw poświęconych papieżowi Polakowi, jego myśli i nauczaniu.
- Celem Forum jest sieciowanie i współpraca między instytucjami. Tegoroczne spotkanie ma szczególny kontekst. Jest nim 100-lecie urodzin Jana Pawła II, które przypadają na 2020 r., chcemy się do tej rocznicy wspólnie przygotować - wyjaśnił Łukasz Ofiara z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Papieskie organizacje w formie warsztatowej zaprezentowały swoją działalność. Z organizowanych przez nie inicjatyw powstał kalendarz papieskich imprez. To nie tylko doroczne spływy kajakowe, regaty żeglarskie, festiwale, urodziny Karola, konkursy wiedzy i pisania wierszy, ale także wycieczki siadami Jana Pawła II, pokazy filmowe, wystawy czy stypendia dla najzdolniejszych uczniów.
- Jestem pod wielkim wrażeniem, jakie głębokie projekty są realizowane w całej Polsce. Powstają nowe inicjatywy, które możemy wspólnie realizować - zauważył Norbert Szczepański, dyrektor CMJPII.
Uczestnicy forum zastanawiali się także, jak mówić o Janie Pawle II młodemu pokoleniu, które go już nie pamięta, traktując go jako postać "historyczną, legendarną, a nawet mityczną”. Odpowiedzią na taki stan rzeczy ma być "mocna, innowacyjna edukacja i twórcze odkrywanie nauki”.
- Dzisiaj młodych trzeba już uczyć o papieżu. Zanim zaczniemy mówić o pewnych aspektach jego życia trzeba dać im podstawowy życiorys - zauważył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Dodał, że "popełniamy błąd zakładając, że oni mają to samo doświadczenie, które mamy my”.
Dla wielu papieskich organizacji 100. rocznica urodzin JP II jest szansą na to, by w nowy sposób opowiadać o Janie Pawle II.
- Dla nas będzie to z pewnością czas "grzebania” w myśli Jana Pawła II. Chcemy skupić się na nauczaniu ojca świętego o kulturze. Odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakimi wartościami powinna być nasycona kultura, by dawała życie, rozwijała człowieka - mówiła s. Julia Knurek, sercanka z Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, instytucji powstałej z inicjatywy papieża w celu rozpowszechniania papieskiego nauczania.
Sercanka zwróciła uwagę, że kolejne pokolenia - które nie znają papieża - inaczej odczytują jego pontyfikat. - Trzeb trafić w ich potrzeby - pragnienie prawdy, wolności. Odpowiedzi zawarte są w Ewangelii, ale papieże dał odpowiedni kompas, jak je odnaleźć w świecie różnych wartości - dodała.
W Forum brały także udział stołeczne instytucje zajmujące się promowaniem dziedzictwa papieża Polaka: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, Santo Subito, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.
Drugie dzień Forum odbędzie się w Krakowie i poświęcony będzie budowaniu etosu Jana Pawła II oraz wzięciu odpowiedzialności za dziedzictwo Ojca Świętego.
Forum zakończy się podpisaniem wspólnego apelu papieskich instytucji i kard. Stanisława Dziwisza skierowanego do władz rządowych i samorządowych o włączenie się w przygotowania do 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.
- Chcielibyśmy, aby obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, które będziemy obchodzić w 2020 r. miały charakter zarówno państwowy, narodowy, ale także i lokalny - podsumował Norbert Szczepański.