Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wielkie Dni i Wielka Noc

Przed nami najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego, nawiązujące do męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana.

W Wielki Czwartek o godz. 10 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. z poświęceniem Krzyżma Świętego, a o godz. 18 odprawi Mszę Wieczerzy Pańskiej. W bazylice katedralnej na Pradze o godz. 10 abp Henryk Hoser SAC odprawi Mszę św. Krzyżma. Mszy Wieczerzy Pańskiej o godz. 18 w praskiej bazylice będzie przewodniczył bp Kazimierz Romaniuk. Wielkoczwartkowego obrzędu umycia nóg dokona abp. Hoser. 

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale rozważa mękę i śmierć Jezusa na krzyżu (liturgia w bazylice archikatedralnej o godz. 17). Liturgia Męki Pańskiej w bazylice katedralnej na Pradze, pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka, rozpocznie się o godz. 18. W tym samym czasie abp Henryk Hoser poprowadzi ją w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. O godz. 20 sprzed kościoła akademickiego św. Anny wyruszy tradycyjna Centralna Droga Krzyżowa ulicami Starówki, z udziałem warszawskich biskupów. Jej uczestnicy przejdą Krakowskim Przedmieściem, Miodową, Senatorską na pl. Teatralny i pl. Piłsudskiego a następnie przez ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza na Krakowskie Przedmieście. Na zakończenie nabożeństwa głos zabierze kard. Kazimierz Nycz oraz udzieli błogosławieństwa.

Liturgia Wigilii Paschalnej - która rozpoczyna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - będzie odprawiona w bazylice archikatedralnej w Wielką Sobotę, 15 kwietnia o godz. 20. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Od tego roku liturgia będzie zakończona procesją rezurekcyjną ulicami Starego Miasta.

Na Pradze abp Henryk Hoser poprowadzi wieczorną liturgię o godz. 20 w bazylice archikatedralnej, natomiast bp Marek Solarczyk przewodniczyć będzie obrzędom w parafii św. Stanisława BM w Ostrowiu.

W wielkanocny poranek bp Rafał Markowski będzie przewodniczył Mszy św. z procesją rezurekcyjną o godz. 6 w parafii św. Szczepana w Raszynie. Biskup Piotr Jarecki obecny będzie w parafii św. Józefa na Kole, a kard. Kazimierz Nycz w parafii Narodzenia NMP w Komorowie. Prascy biskupi odprawią rezurekcje o godz. 6 w bazylice katedralnej (abp H. Hoser) oraz w parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie (bp M. Solarczyk).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama