Niedojrzali, narcystyczni, roszczeniowi...

O rodzinach i kulturze, które hołubią Piotrusiów Panów, rozmawiano podczas ostatniego przed wakacjami spotkania w ramach cyklu "Duchowość dla Warszawy".

Jacek Masłowski zauważył, że brak męskiego wzorca narasta od wieków.   Jacek Masłowski zauważył, że brak męskiego wzorca narasta od wieków.
Joanna Jureczko-Wilk/ Foto Gość
Psychopedagog s. Anna Maria Pudełko AP podkreśliła, że kluczem do budowania przez mężczyzn dojrzałych związków są: siła, odwaga i wierność. Tej pierwszej nie zdobywa się na siłowni ani nie jest ona przeintelektualizowaniem. To stanowcza łagodność, opanowanie, w którym jest także miejsce na zachowanie czystości. Druga to odwaga bycia sobą. 

 - Mężczyzna potrafi powiedzieć prawdę, nawet jeśli przez to w ochach innych straci twarz - mówiła apostolinka.

Wierność - w czasach "mieszkania na próbę", związków bez zobowiązań i rozwodów, gdy tylko przyjdzie pierwszy małżeński kryzys - jest niemodna. Wymaga trudu, przekraczania siebie, konsekwencji, czyli właśnie dojrzałości.

Te trzy ważne cechy można wyrobić w dzieciach ucząc je samokontroli, samodyscypliny, sztuki odmawiania sobie, dystansu do reklam, rzeczy materialnych, także tego jak pokonywać trudy życia, a przede wszystkim przekazując im dar wiary.

- W czasach mojego dzieciństwa w Wielkim Poście nie jadło się słodyczy, a dzisiaj kupuje się dzieciom kalendarze adwentowe z czekoladką na każdy dzień – zaznaczył J. Pulikowski. – Wychowanie w duchu: „My tego nie mieliśmy, niech mają nasze dzieci” i pozwalanie, by robiły tylko to, na co mają ochotę, czyli róbta co chceta, prowadzi na manowce. Jeśli nie nauczymy ich samokontroli, jak będą w stanie odeprzeć to, co dla nich złe?

Zdaniem Pulikowskiego wychowanie chłopców na mężczyzn, którzy są zdolni tworzyć swojej rodzinie warunki rozwoju ku świętości, jest też zadaniem wspólnoty Kościoła.

- Trzeba w Kościele stworzyć twardą, męską ofertę - zaapelował. - Jeden na dziesięciu mężczyzn w kościele zaśpiewa Godzinki, reszta w tym czasie patrzy, czy coś się nie odrywa, nie spada, czy gdzieś nie trzeba interweniować... Na szczęście w parafiach powstaje coraz więcej wspólnot dla mężczyzn np. Rycerze Jana Pawła II, Przymierze Wojowników, Mężczyźni Świętego Józefa.

Majowe spotkanie "Duchowości dla Warszawy" było czwartym i ostatnim w cyklu. Ponieważ cieszyło się ogromną popularnością, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie postanowił je kontynuować. Nowa edycja rozpocznie się 19 października tematem: „Duchowość a sny”, który rozwinie gość pierwszego cyklu: ks. Grzywocz, teolog duchowości kierownik duchowy, rekolekcjonista i stały współpracownik Centrum Formacji Duchowej. Wstęp jak zawsze, wolny.

- Planujemy cztery spotkania, które będą zaproszeniem do pogłębiania życia duchowego. Po to, żeby Warszawa nie tylko handlowała, pracowała, nie tylko się bawiła, ale też starała się o sprawy duchowe - podkreślał ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor PWTW.

Zapis majowej debaty oraz poprzednich można zobaczyć na stronie: www.pwtw.pl.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..