W obu warszawskich diecezjach 16 czerwca można jeść pokarmy mięsne. Biskupi udzielili dyspensy.
Decyzje o dyspensie na piątek po Bożym Ciele, ogłoszono na stronach internetowych kurii archidiecezji warszawskiej oraz diecezji warszawsko-praskiej. Zwolnienie z powstrzymywania się od spożycia pokarmów mięsnych obowiązuje zarówno parafian, jak i gości, którzy w tym czasie będą przebywać na terenie diecezji.
W komunikacie abp Henryk Hoser SAC przypomina wiernym korzystającym z dyspensy, że w ramach piątkowej pokuty powinni złożyć ofiarę na pomoc ubogim i potrzebującym.
Piątkowy post, w sensie dosłownym nie jest postem, ale wyrzeczeniem się jedzenia mięsa i jego przetworów. Ten zwyczaj, upamiętniający dzień męki i śmierci Jezusa na krzyżu, skłania wiernych do samoograniczenia i pokuty. Kodeks Prawa Kanonicznego (KPK) przypomina, że "w Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu" (kan. 1250).
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje każdego katolika w Polsce, który ukończył 14. rok życia. Dlaczego w piątki nie można jeść mięso, a wolno spożywać ryby? Kiedyś mięso było rarytasem, gościło na stołach tylko podczas świąt i ważnych okazji. Inaczej było z rybami. Potrawy z nich jadało się na co dzień.
Post obowiązuje w sensie ścisłym dwa razy w roku, czyli w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Wtedy powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych (post jakościowy), ale także możemy zjeść tylko jeden posiłek do syta (post ilościowy). Ścisły post obowiązuje katolików między 18. a 60. rokiem życia.