Do końca czerwca w stołecznych parafiach można adorować Najświętszy Sakrament w monstrancji, która jest darem Polaków dla sanktuarium w Fatimie.
Monstrancja przypominająca postać Niepokalanej, jest darem Polaków dla fatimskiego sanktuarium, w 100. rocznicę objawień. Zanim zostanie przekazana do Fatimy, peregrynuje po polskich parafiach, przypominając o fatimskim przesłaniu, nadal aktualnym wezwaniu do modlitwy o pokój, do nawrócenia oraz o potrzebie miłosierdzia. "Oddajemy Niepokalanej brak pokoju w świecie, w Polsce, w rodzinach. Oddajemy jej nowe pokolenie (także nas), by Niepokalana wyprowadziła je z wszelkich konfliktów, zniewoleń, także niewoli wirtualnego świata, z jego iluzji. Ona jedyna z ludzi może to zrobić. My chcemy Jej po prostu towarzyszyć" - piszą inicjatorzy peregrynacji.
Monstrancję ufundowały sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem oraz Fundacja Aniołów Miłosierdzia, budująca w Wilnie na Litwie, pierwsze hospicjum dla dzieci. Jej wykonawcą jest gdańska firma Drapikowski Studio, która zresztą jest też autorem Dzieła 12 Gwiazd - ołtarzy adoracyjnych. Podobnie jak w ołtarzach, także w monstrancji fatimskiej powtarza się motyw "Niewiasty Eucharystii". Tak Maryję po raz pierwszy nazwał św. Jan Paweł II w encyklice o Eucharystii „Ecclesia de Eucharistia”.
- Chcemy żeby ta peregrynacja, którą nazwaliśmy Pielgrzymką Pokoju i Pojednania, była cicha. Tak działała Maryja, kiedy będąc w stanie błogosławionym, przyszła do Elżbiety. To była nagła, niespodziewana wizyta... Nie mogła przecież wysłać wcześniej sms-a, ani ogłosić wydarzenia na fejsie. Tak do nas Maryja przychodzi ze Swym Synem: niespodziewanie, dyskretnie, zawsze kiedy Jej potrzebujemy, bo przywołuje Ją nasza bezradność, cierpienie. Niesie nam Chrystusa... - mówi Grzegorz Kiciński z Fundacji Aniołów Miłosierdzia.
Wędrówka monstrancji po polskich parafiach rozpoczęła się w Boże Narodzenie. Do tej pory odwiedziła ponad 30 ośrodków, wśród nich także zakony kontemplacyjne.
W Warszawie przy fatimskiej monstrancji modlili się wierni z parafii św. o. Pio na Gocławiu. 19 i 20 czerwca była obecna w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. 22 czerwca przez cały dzień będzie można adorować w niej Najświętszy Sakrament w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, przy ul. Domaniewskiej 20. Na kolejne dwa dni zagości do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (ul. Świętojańska 10), a w najbliższą niedzielę - do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie ( ul. Zagłoby 37). 26 czerwca przez cały dzień będzie w świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie (ul. Księdza Prymasa Augusta Hlonda 1). W nocy z 29 na 30 czerwca Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie zapraszają na całonocne czuwanie przy Eucharystycznym Jezusie w kościele, przy ul. Łazienkowskiej 14. Później monstrancja pojedzie jeszcze do Rychwałdu, Krakowa, do diecezji kaliskiej...
Ideę ufundowania wotum narodu polskiego w 100-lecie objawień w Fatimie oraz jego wędrówki po polskich parafiach, poparła Konferencja Episkopatu Polski. Peregrynacji towarzyszy zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie dziecięcego hospicjum.
Peregrynacja zakończy się na początku września na Wybrzeżu modlitwą o pokój, która w tym miejscu i czasie będzie miała szczególną wymowę. W połowie września polscy pielgrzymi, którym będzie towarzyszył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zawiozą monstrancję do sanktuarium w Fatimie.