Oznaka radości Ślązaków

Z okazji 95. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski, w Warszawie zaprezentowano replikę okolicznościowej oznaki.

Replika oznaki okolicznościowej z okazji Dnia Objęcia Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą została wydana przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Oznaka została zaprezentowana w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Warszawie 3 lipca br., podczas konferencji "Raduj się Polsko!". Dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, przypomniał historię walk Górnego Śląska o włączenie do Rzeczpospolitej. Więcej o samej oznace i jej historii opowiedziała Aleksandra Korol-Chudy. - Jest to oznaka radości, że Górny Śląsk został przyłączony do Rzeczpospolitej - podkreśliła. Oznaka powstała najprawdopodobniej z inicjatywy Centralnego Komitetu Uroczystości Dnia Objęcia Górnego Śląska. Wybito ją w Krakowie, według projektu znanego rzeźbiarza, Konstantego Laszczka. Znaczek, o średnicy 26 mm, wykonany był z blachy mosiężnej, czasem srebrzonej. W oryginale bity z kontrą, mocowany na szpilkę. Przedstawiał śląskiego orła z koroną na piersi w perełkowym otoku i był noszony w tych dniach na Górnym Śląsku i w Polsce jako oznaka radości z przyłączenia regionu do Rzeczpospolitej.

Jarosław Wroński wraz z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Powstań Śląskich "Weteran" zaprezentowali mundury powstańcze   Jarosław Wroński wraz z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Powstań Śląskich "Weteran" zaprezentowali mundury powstańcze
Joanna Bogdewicz /Foto Gość
Aby jeszcze bardziej przybliżyć słuchaczom burzliwe losy Górnego Śląska, Jarosław Wroński wraz z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Powstań Śląskich "Weteran" zaprezentowali mundury powstańcze, wyjaśniając symbolikę ich elementów. Mówcy zaznaczyli, że surowo zakazane było noszenie pełnego umundurowania polskiego. Mogło ono zdradzić zamiary walki i narażać powstańców na inwigilacje. Każdy z obecnych na spotkaniu miał możliwość sprawdzić, jak ciężka była broń, jak wyglądała oraz do czego konkretnie służyła.

Na zakończenie konferencji pokazano odcinek Filmowej Encyklopedii Powstań Śląskich. "Chcieliśmy dotrzeć z tą historią do młodzieży. Dlatego forma audiowizualna, i dlatego wypowiadają się rodziny powstańców, a nie historycy."- opowiadał współtwórca projektu Maciej Marmola.

20 czerwca 1922 r. w Katowicach odbyła się główna uroczystość objęcia Górnego Śląska przez administrację polską. Wydarzenie to wieńczyło kilkuletni okres zmagań dyplomatycznych i militarnych o sporny region, w których stronami były odrodzona Polska i pokonane w I wojnie światowej Niemcy. W ten sposób spełniło się marzenie wielu Ślązaków. Ich poświęcenie w powstaniach 1919, 1920 i 1921 r. oraz zaangażowanie w akcji plebiscytowej, której kulminacją był sam plebiscyt przeprowadzony 20 marca 1921 r., przyniosło skutki. Oczywiście nie miałoby to miejsca bez wsparcia ze strony władz i społeczeństwa polskiego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..