Nowy numer 33/2018 Archiwum

Bądźmy wolni od przejawów nienawiści

O wieczny pokój dla ofiar katastrofy smoleńskiej i "posklejanie" Polski modlono się w warszawskiej bazylice archikatedralnej w 87. miesięcznicę.

Kilkudziesięciu kapłanów w bazylice archikatedralnej w Warszawie koncelebrowało Mszę św. 87 miesięcy po katastrofie w Smoleńsku. Wzięły w niej udział rodziny zmarłych. Proboszcz parafii archikatedralnej ks. prał. Bogdan Bartołd powitał przybyłych także parlamentarzystów, górników ze Śląska, leśników, górali, stoczniowców, członków Solidarności ze Szczecina, przedstawicieli Stoczni Gdańskiej oraz liczne poczty sztandarowe.

Przewodniczący ofierze eucharystycznej ks. prał. Zbigniew Sajnóg, proboszcz parafii św. Józefa w Ursusie i ursuski dziekan, w homilii nawiązał do czytań mówiących o wielkiej wierze i jej zadziwiających owocach. W tym kontekście pytał o stan naszej wiary rok po wielkich wydarzeniach kościelnych: 1050. rocznicy chrztu Polski, Światowych Dniach Młodzieży i jubileuszowym akcie przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.

- Jubileusz szybko minął. Dzisiaj w swoim sumieniu wypada odpowiedzieć na pytanie, co z nas pozostało z tamtych przeżyć i poruszeń serca - mówił ks. Sajnóg.

Parafrazując słowa św. Jana Pawła II z jego pielgrzymki do Francji, pytał: "Polsko, czy jesteś wierna obietnicom swojego chrztu? Warszawo, czy ty jesteś wierna?". To pytanie o wiarę jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy "grzech i szatan podzielił nas, Polaków, którzy przecież w 90 proc. jesteśmy ludźmi ochrzczonymi". Dotyczy ono czytelnego świadectwa dawanego codziennie w pracy, szkole, na ulicy, na wakacjach... Nie jest o nie trudno w kraju, w którym panują spokój, demokracja, swoboda wyznawania wiary. Jednak w wielu częściach świata publiczne przyznanie się do Jezusa grozi więzieniem, torturami czy śmiercią.

- Media będą ubolewać nad ginącą populacją wielorybów, a milczeć, gdy giną chrześcijanie - mówił ks. Sajnóg. - W czarnych marszach będą domagać się rozszerzenia prawa do aborcji i wręcz chlubić się zabiciem dziecka. Dokąd zmierza nasz świat? Czy widzimy, dokąd to zmierza? Czy musiał nam przypominać prezydent USA, że są w Polsce wartości takie, jak rodzina, wolność i Pan Bóg, których mamy strzec, pielęgnować je i nimi się chlubić?!

Jak zaznaczył duchowny, wielu Polaków zatraca te wartości i daje posłuch złu. - To są nasi bliźni, zwiedzeni, oszukani, uśpieni przez szatana - podkreślił. - Stąd wyjdzie dziś procesja z modlitwą różańcową, by dojść na miejsce, gdzie byliśmy razem, zjednoczeni 7 lat temu w dniach opłakiwania smoleńskiej katastrofy - dodał ks. Sajnóg, zastrzegając, że nie ma żadnej smoleńskiej religii, ale wiara w Boga, która domaga się od jej wyznawców misyjności.

Kapłan podkreślił, że tak, jak Jezus 2000 lat temu chodził po ulicach, by odnajdywać ludzi, którzy się pogubili, do takiego samego zadania powołuje dzisiaj nas. - Nie jest prawdą, że wiarę trzeba zostawić poza gmachem parlamentu, przed biurem czy innym miejscem pracy - mówił ursuski proboszcz. - Wiara jest sprawą osobistą, ale nie prywatną, a to jest duża rodzica.

Na zakończenie ks. Sajnóg polecił miłosiernemu Bogu wszystkie osoby, które 7 lat temu zginęły w tragedii pod Smoleńskiem. Prosił też o modlitwę za rodziny, przyjaciół, których ta śmierć dotknęła. - Modlimy się za siebie, byśmy znowu byli braćmi i siostrami, wolnymi od jakichkolwiek przejawów nienawiści - mocno podkreślał kapłan, cytując ujęte w dzisiejszej liturgii godzin słowa papieża św. Klemensa I mówiące o sporach, podziałach, rozłamach. - Niech nam przyświeca podwójna intencja: o wieczny pokój dla tych, co zginęli pod Smoleńskiem, i o zmiłowanie nad Polską, nasza ojczyzną, o jej "posklejanie", pojednanie.

Po Eucharystii uczestnicy miesięcznicy udali się pod Pałac Prezydencki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Gość
  10.07.2017 22:17
  "Po Eucharystii uczestnicy miesięcznicy udali się pod Pałac Prezydencki" gdzie Prezez Polski tradycyjnie od siedniu lat szczuje jednych Polaków na drugich. Czy Kościół Katolicki musi uczestniczyć w tych marszach nienawiści do Polaków?
 • Tadeusz
  11.07.2017 08:29
  Nie mam nic przeciwko silnej Polsce, konserwatyzmowi, uczciwości w polityce, rozliczeniu kogoś za to co zrobił kiedyś źle, ale z rządami Prawa i Sprawiedliwości mam kłopot. Oglądałem wczoraj program TVP3 Info podczas relacjonowania wydarzeń z Warszawy. W studiu siedziało trzech publicystów z prawicowych mediów + pani poseł z PIS. Wszyscy mówili to samo, a mianowicie, że Polacy są okłamywani przez jakieś siły elitarno-lewicowo-liberalne, które chcą tym Polakom narzucić swoją jedyną narrację. No brzmi to jak scena z "Misia": w mediach, o których prezes Kaczyński mówi, że nareszcie wprowadzono w nich pluralizm, ludzie o tych samych poglądach, jedyni występujący, krytykują innych za narzucanie poglądów. Czy Wy, wyborcy PIS, naprawdę w to wierzycie? Moim zdaniem popełniacie wielki błąd. Zbyt bardzo utożsamiacie się z partią na którą głosowaliście. Na polityków należy głosować, jako na naszych reprezentantów, a potem konsekwentnie patrzyć im na ręce. Politycy mają to do siebie, że kłamią i lawirują. PIS przekonał swoich wyborców, że jest dziewicą na białym koniu. I wyborcy w to wierzą. Ze szkodą dla wszystkich. A więc mamy: "pluralistyczne" media, ustawę o policji, która pozwala pozyskiwać dane o obywatelach bez koniecznej zgody sądu, rozluźnienie wymagań wobec pracowników służby cywilnej, upolitycznianie władzy sądowniczej(wierzycie, że receptą na poprawę działania sądów jest upolitycznienie do kwadratu), arogancję (Minister Szyszko, który o zwierzętach żyjących w lasach mówi używając sformułowania "kiedy ja mam takie żubry", jakby to był jego prywatny folwark) i ministra obrony narodowej, który w żaden sposób nie odnosi się do poważnych, opartych na dokumentach zarzutów - nawet gdyby były nieprawdziwe to na drugi dzień po publikacji powinien przedstawić dowody, że to kłamstwo. Do dziś wszyscy milczą. W normalnym kraju, powinien być zawieszony do wyjaśnienia sprawy. Czy my mamy jednak normalne państwo?
 • Gość
  11.07.2017 09:40
  Drodzy Polacy, nie dajcie sie zwieść, że jest jakiś silny opór przeciw ekshumacjom czy wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. Zdecydowana większość Polaków to ludzie dobrej woli i logicznie myślący - niestety dużo w Polsce agentury rosyjskiej, niegdyś radzieckiej - i to ona chce nas skłócić i doprowadzić do podziałów.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma