Nowy numer 13/2024 Archiwum

Cztery tężnie i domki dla jeży

Mieszkańcy Warszawy postawili na zieleń i bezpieczeństwo. Ogłoszono wyniki budżetu partycypacyjnego na przyszły rok.

Najwięcej pomysłów trafiło do realizacji w dzielnicy Bielany - 91, najmniej w Wesołej - 9. Obszarem lokalnym o największej liczbie zwycięskich projektów - 26 - jest Ursynów Wysoki Północny.

W tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy zgłosili 2782 projekty, do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1808 projektów dotyczących 18 dzielnic. Głosowało 117 381 warszawiaków. Zrealizowanych będzie 881 projektów na łączną kwotę ponad 60 mln zł - informuje stołeczny ratusz.

W sumie oddanych zostało 117 381 głosów: 95 proc. elektronicznie, 5 proc. z wykorzystaniem papierowych kart. 60 proc. osób głosujących stanowiły kobiety, a 40 proc. mężczyźni. Najczęściej głosowały osoby w wieku pomiędzy 24. a 44. rokiem życia. Udział grup wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata w strukturze głosujących stanowił 60 proc.

Największe zainteresowanie odnotowano na Żoliborzu, gdzie głosowało prawie 14 proc. mieszkańców tej dzielnicy. Na kolejnych miejscach pod względem zainteresowania znalazły się Białołęka (9 proc.) i Wawer (8 proc.).

Najwięcej pomysłów trafiło do realizacji w dzielnicy Bielany - 91, najmniej w Wesołej - 9. Obszarem lokalnym o największej liczbie zwycięskich projektów - 26 - jest Ursynów Wysoki Północny. W tamtejszym parku im. Jana Pawła II z przyszłorocznego budżetu partycypacyjnego powstanie m.in. tężnia solankowa oraz "stół spotkań", a nieopodal - na Kopie Cwila zostanie zamontowana widokowa luneta.

Najwięcej - 3593 głosy - zdobył pomysł "Wolskie lato filmowe".

Na Bemowie z pieniędzy z budżetu partycypacyjnego m.in. ma powstać zielony skwer wypoczynku wzdłuż ul. Żołnierzy Wyklętych z różami, drzewami, żywopłotem, ławkami i koszami oraz ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Kaliskiego od ul. Archimedesa do Biblioteki Głównej WAT.

Na Białołęce mieszkańcy postawili m.in. na wodny plac zabaw oraz posadzenie 450 krzewów i 50 drzew, a na Bielanach - plażę nad Wisłą oraz skrzynki lęgowe dla jerzyków i wróbli.

Na Mokotowie w ramach budżetu partycypacyjnego powstanie m.in. przejście dla pieszych przez ulicę Marynarską na rondzie UE przy Galerii Mokotów. Kolejny zwycięski projekt to "Zielona Puławska - drzewa, krzewy od pl. Unii do ul. Dolnej".

Ochota postawiła m.in. na projekt "Zielona Grójecka - nowe drzewa i krzewy na Starej Ochocie" oraz na usprawnienie ruchu pieszego na Rakowcu i nasadzenia zieleni.

Na Pradze Południe powstanie m.in. przejazd rowerowy przez skrzyżowanie Grenadierów i alei Stanów Zjednoczonych oraz tablica informująca o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy chcą też pomóc wróblom, jerzykom, jeżom oraz wolno żyjącym kotom.

Droga rowerowa wzdłuż ul. gen. Władysława Andersa oraz bulwar nad Trasą Łazienkowską - chodnik i zieleń to niektóre zwycięskie projekty ze Śródmieścia.

Mieszkańcy Targówka postawili na nasadzenia drzew i zakup defibrylatorów dla wszystkich szkół podstawowych w dzielnicy.

Pełna lista projektów, które zostaną zrealizowane w 2018 roku, jest na stronie: www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

W ubiegłym roku w ramach III budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2,6 tys. projektów, z czego wcielonych w życie ma być 770 projektów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy