Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wielki kapłan

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarta została wystawa o. bł. Honoracie Koźmińskim. Spotkanie było połączone z promocją niepublikowanej dotąd książki ojca Honorata o objawieniach w Gietrzwałdzie.

„Bł. Honorat Koźmiński, kapucyn 1829-1916 - zakonnik, kapłan, patriota, pedagog, pisarz, założyciel zgromadzeń” - to tytuł wystawy, która została otwarta w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Wystawa powstała przy współpracy z Ośrodkiem Kultury w Lubartowie, gdzie po raz pierwszy została pokazana. - W roku poświęconym bł. Honoratowi Koźmińskiemu chcieliśmy przedstawić go jako wielkiego kapłana, pisarza, spowiednika, patriotę, ukazując całe jego życie i wydobywając z niego najważniejsze aspekty - mówi br. Grzegorz Filipiuk, kapucyn.

Obecny podczas uroczystego otwarcia wystawy o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego o. Honorata zwrócił uwagę na wyjątkowość tej postaci.

- To, co zachwyca w jego osobie, to świętość. Bł. ojciec Honorat, będąc w Cytadeli Warszawskiej jako młodzieniec, został nawiedzony przez Pana Jezusa. Sam później pisał, że Matka Boża ubłagana przez jego jego matkę, poprosiła Pana Jezusa, by przyszedł do celi więziennej i łaskawie go do wiary zaprowadził. Student i niedowiarek po wyjściu z więzienia od razu wstąpił do zakonu. I oddał się Jezusowi i pracy dla Chwały Bożej. Myślę, że jego świętość to umiłowanie Jezusa i Jego Matki - mówił.

Od 22 października wystawę będzie można oglądać z kolei w kościele paulinów pw. Świętego Ducha, przy ul. Długiej. Tego dnia w świątyni zostanie odsłonięta tablica poświęcona matce bł. Honorata, która właśnie tu modliła się o nawrócenie swojego syna. Wystawa będzie gościła także w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, gdzie znajduje się cela poświęcona bł. o. Honoratowi.

Z kolei w ramach obchodów roku poświęconemu błogosławionemu kapucynowi 7 października o godz. 17 w sanktuarium św. Krzyża odbędą się jazzowe medytacje o Krzyżu i Tajemnicy Zbawienia oparte o teksty o. Honorata oraz stare pieśni pasyjne "Zbliżam się K’Tobie”. Rok kończy się 16 grudnia w Nowym Mieście, wystawieniem oratorium o bł. Honoracie.

Otwarcie wystawy połączone było z promocją książki bł. o. Honorata Koźmińskiego. "Przesłanie z Gietrzwałdu. Chwała Jezusowi poprzez Maryję Niepokalanie Poczętą” to niepublikowane dotąd zapiski na temat objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Błogosławiony kapucyn rok po objawieniach przelał na papier nie tylko historię objawienia, ale zawarł także swoje przemyślenia związane z objawieniami. Zachęca w nich do wypełnienia apelu Matki Bożej z Gietrzwałdu i głosił Jej prośbę o odmawianie modlitwy różańcowej, stając się jednym z pierwszych propagatorów objawień gietrzwałdzkich na terenie Królestwa Polskiego.

- W gietrzwałdzkich objawieniach bł. Honorat dostrzegał szczególny znak i błogosławieństwo na tylko dla niego samego, ale nade wszystko dla całego narodu polskiego, miał przekonanie, że Maryja przychodzi zawsze z pomocą w najbardziej trudnych i smutnych momentach historycznych, nawiedza całą Ojczyznę, by nieść duchową pomoc i siły do wytrwałości w wierze - pisze we wstępie do książki abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Krótkie omówienie rękopisu o. Honorata o objawieniach w Gietrzwałdzie zawarł w książce o. Gabriel Bartoszewski, kapucyn. Wcześniej opracowanie zostało zamieszczone w Studiach Warmińskich z 1977 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy