"Wigilia bez granic”, "Grupy Schumana” w europejskich parlamentach i Parlamentarny Zespół Krzewienia Idei Roberta Schumana - to propozycje powstałego w ubiegłym roku Instytutu Myśli Schumana.
- Instytut Myśli Schumana dział dopiero od roku i wydaje się - jak na tak krótki staż - że jest duże zainteresowanie ideą myśli Roberta Schumana i tym, co z niej wynika - mówił podczas konferencji prasowej w Centralnej Bibliotece Rolniczej prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu.
Wymienił także inicjatywy, które w ciągu tego czasu udało się zrealizować. W kwietniu tego roku zaprezentowana została Deklaracja Schumana 2017 - myśli francuskiego polityka i idei chrześcijańskich, którymi kierował się przy budowaniu integracji europejskiej. - Była to reakcja na podpisaną kilka dni wcześniej przez unijnych przywódców deklaracji rzymskiej. W dokumencie zabrakło jednak podstawowych odniesień do myśli i idei, jakie przyświecały Robertowi Schumanowi, a także Alcide de Gasperi i Konradowi Adenauerowi podczas integrowania państw Europy - zauważył prof. Krysiak.
Ponadto, w Świątyni Opatrzności Bożej odbył się pierwszy Europejski Festiwal Schumana - wypełniły go warsztaty i dyskusje poświęcono stanowi, w jakim znalazła się Europa, a także przyszłości kontynentu.
W lipcu, pod przewodnictwem senatora Andrzeja Kamińskiego, zawiązał się w Sejmie Parlamentarny Zespół Krzewienia Idei Roberta Schumana. Jego celem jest m.in. "popularyzacja polityki jako roztropnej służby dobru wspólnemu”. Należy do niej 11 parlamentarzystów, którzy "zauważyli odchodzenie Wspólnoty Europejskiej od koncepcji integracji Europy przedstawionej przez ojców założycieli m.in. Roberta Schumana, opartej na chrześcijaństwie, wolności, solidarności, różnorodności i patriotyzmie”.
Instytut Schumana podjął także rozmowy w celu tworzenia "Grup Schumana” w parlamentach różnych krajów Europy.
Obecny podczas konferencji prasowej prof. Stanisław Gebhardt, współpracownik Roberta Schumana zauważył, że "kryzys współczesnej Europy polega na tym, że Unia Europejska poszła w kierunku egoizmów narodowych, a nie wspólnoty narodów". - Z drugiej strony odeszła od ideałów chrześcijańskich, czego dowodem była rzymska deklaracja przedstawiona w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich - powiedział prof. S. Gebhardt.
Profesor wyjaśnił, że Robert Schuman oparł swoją wizję nowej Europy na odbudowaniu jej o zasady cywilizacji chrześcijańskiej - "sprawiedliwości społecznej, demokracji, pomocniczości, współpracy między ludźmi”.
Jednym ze sposobów promocji idei Roberta Schumana jest dzieło "Wigilia bez granic”. Inicjatywa polega na zapraszaniu cudzoziemców świątecznego stołu. Pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku w Warszawie i Łodzi. Wzięli w niej udział przede wszystkim młodzi obcokrajowcy studiujący na warszawskich i łódzkich uczelniach. - Chcemy rozszerzyć ją na całą Polskę. Oprócz kultywowania polskiej tradycji może także pomóc cudzoziemcom zasymilować się z kulturą naszego kraju - wyjaśnił Ryszard Krzyżkowski, koordynator projektu.
Powstała specjalna strona internetowa www.wigiliabezgranic.pl ułatwiając kontakt polskim rodzinom i obcokrajowcom. W akcję mogą włączyć się także wolontariusze.
Instytut Myśli Schumana w każdą środę po drugiej niedzieli miesiąca zaprasza na Msze św. o godz. 18 w bazylice św. Krzyża w intencji rychłej beatyfikacji "świętego w garniturze”.