- Błogosławiony ks. Popiełuszko uczy nas, byśmy nigdy nie wchodzili w niedozwolone kompromisy, byśmy nie bali się cierpienia - powiedział bp Piotr Jarecki podczas Mszy św. odprawionej na Żoliborzu w liturgiczne wspomnienie męczennika.
Od rana przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu przybywało zniczy i kwiatów. Warty honorowe przy mogile pełnili górnicy, hutnicy, górale... Z całego kraju zjeżdżały związkowe delegacje, by wziąć udział w wieczornej Mszy św., odprawionej w rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności".
Przewodniczący koncelebrze bp Piotr Jarecki przypomniał, że błogosławiony nie ograniczył się do tego, by działać jedynie wewnątrz Kościoła, oddając się wyłącznie posłudze sakramentalnej. - Wychodził do wszystkich ludzi, zwłaszcza ludzi potrzebujących. Nie pytał, czy ktoś wierzy czy nie wierzy, ale torował do ich serc drogę jedynemu Zbawicielowi człowieka - mówił.
- Nie przyjął łaski na darmo. W trudnych warunkach życia okazał się wiernym Chrystusowi w każdych okolicznościach, bo z Nim był złączony - podkreślił.
Każdego roku 19 października żoliborska świątynia zapełnia się wiernymi, oddającymi hołd zamęczonemu kapłanowi.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Hierarcha wskazał, że bł. ks. Popiełuszko jest dla wiernych przykładem misji prorockiej Kościoła. - Błogosławiony ksiądz Jerzy uczy nas, byśmy nigdy nie wchodzili w niedozwolone kompromisy, byśmy nie bali się cierpienia. Byśmy chcieli i potrafili poświęcić swoje życie - powiedział bp Jarecki.
Dodał, że jeżeli człowiek nie ma w sobie takich wartości, za które jest w stanie oddać życie, to życie takiego człowieka prędzej czy później straci sens. - Dziękujemy księdzu Jerzemu za to, że łaska, którą otrzymał, zaowocowała i w bardzo trudnych warunkach życia okazał wierność Jezusowi Chrystusowi - podkreślił biskup.
Bp Jarecki odniósł się również do aktualnych wydarzeń społecznych. Zaznaczył, że stale powinniśmy uczyć się rozwiązywać konflikty. - Powinniśmy traktować je jako szansę do głębszego porozumienia - wskazał. - Nie możemy tracić z horyzontu niezbywalnej godności człowieka. Z wiary powinnyśmy wyprowadzać styl życia pełen chrześcijańskich dzieł miłości.