Nowy numer 42/2019 Archiwum

Tu Jan Paweł II wołał o Ducha Świętego. Awantura o plac Piłsudskiego

Wojewoda chce przejąć zarząd nad placem Piłsudskiego. Władze Warszawy odpowiadają, że nie oddadzą go tak łatwo.

"Minister Infrastruktury i Budownictwa decyzją z 25 października oddał Wojewodzie w trwały zarząd nieruchomość obejmującą plac Piłsudskiego. Jest to nieruchomość Skarbu Państwa. Decyzję podjęto na wniosek Wojewody. Jest to miejsce służące przede wszystkim organizacji uroczystości państwowych i dlatego powinno być pod nadzorem administracji rządowej" - oświadczył 27 października wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Decyzję Ministerstwa Skarbu Państwa władze Warszawy komentują jako "próbę stworzenia eksterytorialnego państwa PiS". - Jest to chęć upokorzenia, chęć władztwa, chęć pokazania, że "my tu rządzimy, to jest nasza własność, jesteśmy właścicielami Polski" - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przed Grobem Nieznanego Żołnierza. - To jest nasz stołeczny plac, ten plac należy do warszawiaków, to tutaj była Msza św. żałobna kard. Wyszyńskiego, to tutaj przyjechał Jan Paweł II i powiedział te znamienne słowa o odnowieniu oblicza tej ziemi, to tutaj 30 lat po tej Mszy św. Rada Warszawy i m.st. Warszawy postawiły krzyż. To jest nasz plac. Tutaj śpiewamy "zakazane piosenki" i tak samo były liczne demonstracje, które przeciwstawiały się likwidacji Trybunału Konstytucyjnego - dodała.

Według wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, uroczystości państwowe nie odbywają się na terenie, który jest własnością Skarbu Państwa, ale m.st. Warszawy, więc posługiwanie się argumentem o konieczności przejmowania placu z uwagi na uroczystości państwowe jest po prostu nieprawdą.

"Deklaracje władz Miasta Stołecznego Warszawy postrzegamy jako pretekst, aby utrudnić przejęcie terenu należącego do Skarbu Państwa.  Należy też zaznaczyć, że władze miasta mogły dokonać podziału działki wcześniej, jeśli uważały, że jest to niezbędne" - zareagował wojewoda mazowiecki, podkreślając, że zmiana zarządu nie przynosi żadnych zmian dla mieszkańców stolicy.

- Grób Nieznanego Żołnierza jest własnością miasta, miasta stołecznego, miasta stolicy, miasta niepokonanego - oświadczyła prezydent Warszawy. - Nie oddamy tak łatwo tego placu - placu symbolu, placu warszawiaków, placu niezłomnej stolicy - zapowiedziała.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • E
  27.10.2017 21:28
  Proponuję pani Hannie przecztać co pisała o Warszawie w Dzienniczku Siostra Faustyna. Miasta które są stolicą kraju powinny służyć całemu krajowi, a nie tylko nielicznej grupie.
  doceń 4
 • Eugeniusz_Pomorze_
  27.10.2017 22:52
  Pani prezydent Warszawy, po tym jak usunęła dyrektora szpitala im. ŚWIĘTEJ RODZINY, profesora Chazana, bo wypełniając testament Św. JPII nie zgadzał się, by w zarządzanym przez niego szpitalu dokonywano ABORCJI, nie ma prawa powoływać się w swych wypowiedziach na osobę Św. Jana Pawła II - gorącego zwolennika życia, dopóki nie przyzna przynajmniej, że względem pana prof. Chazana popełniła co najmniej strasznie poważny błąd! To jest MINIMUM, bez którego p. prezydent nie jest w stanie odzyskać nawet cienia wiarygodności.
  doceń 6
 • Gość
  28.10.2017 14:38
  Jesli panstwo zamiast sluzyc obywatelom chce nimi rzadzic, nalezy stawiac mu opor. Czyzby nowa polityka nam sie rodzila? Panstwo jest wlascicielem wszystkiego a miasta i gminy to tylko czasowo dzierzawia? Z nauka spoleczna Kosciola nie ma to nic wspolnego ale to akurat nie dziwi. Za to pasuje jak ulal do zapedow obecnego tyrana do polozenia lapy na wszystkim. W imie wyspy wolnosci.
  doceń 4
 • nie udalo sie
  28.10.2017 20:47
  chciała reprywatyzować i nie udało się
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL