Nowy numer 22/2023 Archiwum

Gotują obiad na... 400 osób

W tym roku, zamiast tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, Wspólnota Sant'Egidio Warszawa organizuje dla ubogich przyjaciół świąteczny obiad.

Przez 8 ostatnich lat Wspólnota Sant'Egidio organizowała w Warszawie wigilię dla ubogich. Najpierw w śródmiejskim kościele Wszystkich Świętych, potem na Ursynowie, w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Liczba gości w ubiegłym roku doszła do 400. W organizację spotkania zaangażowanych było 700 wolontariuszy. Na wigilijnym stole zagościły tradycyjne potrawy, robione specjalnie na tę okazję nie tylko przez ursynowskie gospodynie. Gościom usługiwało kilkudziesięciu kelnerów wolontariuszy, a przybyły na wigilię kard. Kazimierz Nycz złożył wszystkim życzenia i podzielił się opłatkiem. Przy śpiewie kolęd i rozmowach wielu czuło się w ten wieczór wyjątkowo. Zwłaszcza że dla niektórych była to jedyna wigilia, w jakiej brali udział. Były też prezenty, przygotowane dla każdego imiennie, według życzenia. Goście dostawali ciepłe buty, kurtki, termosy, słodycze, a niektóre z pań zostały obdarowane wymarzonymi kolczykami czy zestawami kosmetyków.

W tym roku po raz pierwszy wspólnota Sant'Egidio zaprasza swoich podopiecznych na bożonarodzeniowy obiad. Przygotuje go 25 grudnia w podziemiach kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. "Z opowieści naszych przyjaciół wiemy, że święta to szczególnie trudny moment, w którym samotność doskwiera najbardziej. Gdy ludzie wokół świętują, najmocniej tęskni się za domem i rodziną. Do tego sklepy, centra handlowe... wszystko pozamykane. Zostają tylko rzadko tego dnia kursujące tramwaje. Jak doświadczać ciepłych świątecznych uczuć, gdy nie ma nawet gdzie napić się ciepłej herbaty?" - piszą członkowie wspólnoty, która na co dzień opiekuje się m.in. osobami bezdomnymi.

Żeby przygotować wykwintny obiad dla 400 gości, potrzebna jest pomoc finansowa, kucharska i organizacyjna. Osoby, które chciałyby włączyć się w przygotowania (a potrzebna jest każda para rąk), mogą skontaktować się z członkami wspólnoty: santegidio.waw@gmail.com lub poprzez formularz na stronie www.santegidio.pl.

Konkretne potrzeby omawiane są na spotkaniach. Udział w takim spotkaniu jest też warunkiem udziału w bożonarodzeniowym obiedzie.

Terminy spotkań informacyjnych

2 grudnia (sobota), godz. 11, Solec, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Smulikowskiego 6/8;
7 grudnia (czwartek), godz. 17.30, Śródmieście, kościół Wszystkich Świętych (biały budynek na terenie parafii), pl. Grzybowski 3/5;
8 grudnia (piątek), godz. 19, Śródmieście, Politechnika Warszawska, Pałacyk Rektorski, ul Koszykowa 80 (zaproszenie zwłaszcza dla studentów warszawskich uczelni);
13 grudnia (środa), godz. 18, Ursynów, kościół Wniebowstąpienia Pańskiego (sala św. Józefa), al. KEN 101;
16 grudnia (sobota), godz. 16, Mokotów, sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Rakowiecka 61;
18 grudnia (poniedziałek), godz. 18, Ursynów, kościół Wniebowstąpienia Pańskiego (dolny kościół), al. KEN 101.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast