Nowy numer 48/2020 Archiwum

SOS dla seniora. Powiadomi nawet, gdy upadnie

Warszawa testuje opaski i urządzenia do monitorowania czynności życiowych osób samotnych. Seniorzy dostają też tablety, które pomogą w kontaktach z bliskimi lub poćwiczą pamięć.

Pani Czesława ma dwóch synów. Jeden mieszka za granicą. Drugi sam cierpi z powodu komplikacji po operacji po udarze. Ona sama choruje m.in. na cukrzycę, więc urządzenia, które będą pomagać jej w kontakcie z synami i lekarzami, przyjęła z wdzięcznością. - Trochę będę musiała się pouczyć na starość - mówi mieszkanka Woli.

W Warszawie rozpoczął się program opieki nad osobami starszymi, wykorzystujący nowe technologie. Opaski z przyciskiem SOS i monitorujące funkcje życiowe tablety, a także pomoc wolontariuszy to część działań w ramach projektu „Z@OPIEKOWANI”.

Do 14 maja 2019 r. 40 seniorów będzie testowało 2 różne zestawy do teleopieki. Osoby niewychodzące z domu będą mogły w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wezwać pomoc przez wciśnięcie przycisku SOS znajdującego się na wodoodpornej opasce i specjalnej centralce telefonicznej. Urządzenia umożliwiają także dwustronną komunikację z trzema wybranymi przez seniora numerami telefonu, z centrum teleopieki oraz Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Do urządzeń wprowadzono także funkcję przypominającą o zażyciu leków.

- Sprawdzamy różne rozwiązania. Bardzo ważna jest dla nas opinia starszych osób, uczestników projektu. W przyszłości właśnie taką kompleksową opieką, wykorzystującą najnowsze technologie, chcemy objąć 7 tys. warszawiaków - nie tylko seniorów, ale również osoby z niepełnosprawnościami. Dziękuję uczestnikom, którzy zgodzili się testować proponowane rozwiązania - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Niepełnosprawni dla Środowiska EKON i 7 ośrodkami pomocy społecznej. Wartość projektu to prawie 1 mln zł.

Osoby poruszające się samodzielnie otrzymają zaś zestaw składający się z tabletu i opaski z przyciskiem SOS, GPS, detektorem upadku, z funkcją monitorowania ciśnienia krwi i tętna oraz przypominania o zażyciu leków. Dodatkowo opaska działa podobnie jak telefon – umożliwia kontakt z centrum teleopieki oraz odbieranie połączeń. Tablety w specjalnie wzmocnionej obudowie są również wyposażone w przycisk SOS. Mają przede wszystkim sprzyjać aktywizacji seniorów i pełnić funkcję integracyjną. Dzięki zainstalowanym aplikacjom osoby starsze będą mogły m.in. rozwijać swoje zainteresowania, ćwiczyć pamięć oraz prowadzić video rozmowy z innymi uczestnikami projektu lub rodziną. W ramach aplikacji Warszawa19115 Będą mogły także zgłosić awarię lub interwencję, a także swój pomysł na zmiany w mieście. Poprzez Warszawski System Powiadomień codziennie będą otrzymywać porcję informacji z wybranych przez siebie obszarów życia miasta. Sprzęt i usługę teleopieki zapewnia seniorom firma NMT Co Ltd Sp. z o.o.

Projekt „Z@OPIEKOWANI - kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w m.st. Warszawie” to nie tylko teleopieka, ale również dostosowane do potrzeb uczestników projektu usługi opiekuńcze, czyli pomoc w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych (tj. sprzątanie, pranie, zakupy, pomoc w spożywaniu posiłku, załatwianie spraw urzędowych, itp.). Nad pracą opiekunów czuwa koordynatorka opiekunów i opiekunek ze Stowarzyszenia Niepełnosprawni dla Środowiska EKON.

W Warszawie mieszka blisko pół miliona osób powyżej 60. roku życia – to ponad 25 proc. ogółu mieszkańców. Z roku na rok seniorów będzie przybywać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama