Nowy numer 31/2022 Archiwum

W styczniu ingres bp. Romualda Kamińskiego

Papież przyjął dziś rezygnację abp. Henryka Hosera, którą złożył w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

Na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej ks. Dariusz Szczepaniuk, kanclerz kurii warszawsko-praskiej, poinformował, że 8 grudnia br. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Henryka Hosera SAC z urzędu biskupa diecezji warszawsko-praskiej, złożoną ze względu na wiek, stosownie do kanonu 401§1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK). Ojciec Święty podziękował abp. Hoserowi za owocną pracę podejmowaną na misjach, w Kościele powszechnym, w Polsce i dla diecezji warszawsko-praskiej.

- Dziękuję Bogu za wszystkich ludzi dobrej woli, którzy mnie przez te lata otaczali. Za księży biskupów, którzy mnie przyjęli jak swojego, za kapłanów, z którymi nawiązywałem coraz głębsze więzi, za osoby konsekrowane i nieprzeliczone rzesze świeckich, którzy wspierali mnie modlitwą i jednocześnie wyrażali swoje zaufanie - mówił abp Hoser po odczytaniu przez bp. Marka Solarczyka komunikatu nuncjatury apostolskiej w Polsce.

Zgodnie z powyższym kanonem biskup koadiutor Romuald Kamiński staje się od tej chwili biskupem diecezji warszawsko-praskiej.

- Jest i lęk, ale jest i jakiś wewnętrzny pokój przychodzący od Boga. Czuję opiekę Maryi - mówił podczas uroczystości w warszawsko-praskiej kurii bp Romuald Kamiński. - Przyszedłem służyć, na tyle na ile potrafię, na ile jestem silny i na ile rozumiem tę posługę. Wszystkich was proszę o wsparcie, o modlitwę, bo przecież mamy wspólny cel: służyć Bogu i powiększać Jego chwałę

Ingres nowego pasterze diecezji do katedry warszawsko-praskiej odbędzie się 20 stycznia 2018 roku (sobota) o godzinie 11.

"Polecajmy naszym modlitwom osobę Arcybiskupa Seniora Henryka Hosera SAC, dziękując Bogu za jego posługę w naszej Diecezji oraz osobę Biskupa Romualda Kamińskiego, naszego nowego Pasterza, aby Bóg strzegł Go i prowadził" - kończy komunikat kanclerz warszawsko-praskiej kurii.

Czytaj także:

Nowy biskup warszawsko-praski

Przyszły następca abp Hosera

 

Papież Franciszek: Nowy biskup Warszawsko - Praski
Salve TV

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama