Pasjonat nauki i duszpasterstwa. Warszawscy seminarzyści zawdzięczają mu olbrzymią bibliotekę patrystyczną, a ministranci w całej Polsce codziennie go cytują.
- Kościół starożytny jest okresem dzieciństwa Kościoła. Z tego zaś logicznie wynika, że jesteśmy bogatsi od tego Kościoła o doświadczenia dwudziestu wieków, o rozmyślanie, przeżywanie, przemodlenie i wprowadzanie w życie słów Chrystusa. Jesteśmy bogatsi o zwycięstwa i porażki - mówił doktor honoris causa, dodając jednak, że Kościół pierwszych wieków był wspólnotą żywej wiary, gotowej na męczeństwo oraz czasem ważnych dysput religijnych.
W imieniu całej archidiecezji warszawskiej ks. Starowieyskiemu gratulacje złożył kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski dziękował za 53 lata pracy na niwie nauki, na Papieskim Wydziale Teologicznym, Uniwersytecie Warszawskim, w warszawskim seminarium i innych uczelniach.
Ks. prof. Marek Starowieyski urodził się 25 stycznia 1937 r., w rodzinie ziemiańskiej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 26 czerwca 1960 r. Po święceniach przez trzy lata był wikarym w parafii w Józefowie k. Otwocka. Potem zajął się pracą naukową i zainteresował Ojcami Kościoła. Po studiach w Rzymie, przez trzy lata pracował w Kongregacji ds. wychowania katolickiego Po powrocie do kraju zajął się pracą dydaktyczną i naukową, zaczął budowanie biblioteki patrystycznej przy Wyższym Seminarium Metropolitalnym w Warszawie. Jest redaktorem serii „Źródła monastyczne” (38 tomów) i „Ojcowie żywi” (17 tomów). Opublikował m.in. „Słownik wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa” (współautor), dwutomowe „Apokryfy Nowego Testamentu”, „Duchowość starożytnego monastycyzmu”.
Uroczystość wręczenia doktoratu h.c. ks. prof. Markowi Starowieyskiemu
Archidiecezja Warszawska