Mufti, przewodniczący gmin muzułmańskich, a także ambasadorzy z krajów islamskich, m.in. Turcji, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich modlili się wspólnie z katolikami na Pradze.
- Naszym zadaniem jest modlenie się za siebie nawzajem, prowadzenie dialogu w duchu współpracy i przyjaźni. Dziś zatrzymujemy się nad muzułmańskim i chrześcijańskim spojrzeniem na świat, który jest naszym wspólnym domem - powiedział podczas obchodów XVIII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP. W Akademiku Praskim, w pobliżu katedry św. Floriana spotkali się przełożeni gmin muzułmańskich z muftim Tomaszem Miśkiewiczem na czele, ambasadorowie państw islamskich, m.in. Turcji, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz katolicy zaangażowani w dialog międzyreligijny, wraz z bp. Henrykiem Ciereszko.
W Polsce mieszka ok. 35 tys. muzułmanów, a ich głównymi ośrodkami są Warszawa i Białystok. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce jest realizacją soborowej deklaracji na temat muzułmanów i jej wezwania do wzajemnej pracy na rzecz porozumienia, pokoju i wolności. Ma pomóc katolikom lepiej poznać wciąż mało znaną nam religię i pokazać, jak wiele wyznawców obu religii łączy.
Dzień Islamu w Kościele Katolickim
Gość Warszawski
Spotkanie wypełniło czytanie fragmentów Pisma Świętego oraz Koranu, które zakończyła modlitwa i znak pokoju oraz agapa. Wcześniej o. Stanisław Jaromi OFMConv opowiedział o chrześcijańskim spojrzeniu na przyrodę jako dzieło Boże w świetle encykliki Laudato si'. Andrzej Saramowicz z kolei mówił o muzułmańskim odniesieniu do świata i przyrody jako Bożego stworzenia.
- Panie Boże, w Trójcy Jedyny, Boże Ojcze Synu Boży i Duchu święty, stajemy dziś jako chrześcijanie przed Tobą, by modlić się za naszych braci i siostry muzułmanów oraz wszystkich ludzi dobrej woli, zamieszkujących w jednym, wspólnym domu - modlił się prof. Eugeniusz Sakowicz z UKSW w czasie modlitwy wiernych.
- Dzień Islamu jest bardzo ważną częścią kalendarza religijnego w naszym kraju. Jawi się otwarciem i wyzwaniem. Jest podkreśleniem ponad 620-letniej historii islamu w Polsce - mówił mufti Tomasz Miśkiewicz, że katolicy i muzułmanie w Polsce powinni się wzajemnie uczyć. - Bez tego nie będzie dialogu i pokoju, które muszą być budowane na wzajemnym szacunku. Musimy, jako wspólnota chrześcijańsko-muzułmańska, modlić się o pokój na ziemi, i o to, by zawsze spotykać się z otwartymi sercami. Bez tego nie będzie miłości. A przecież miłością zostaliśmy obdarzeni przez Boga - mówił.