Mija 250 lat od śmierci ks. Gabriela Piotra Baudouina, wielkiego jałmużnika XVIII-wiecznej stolicy.
11 lutego o godz. 13 w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z okazji 250. rocznicy śmierci ks. Gabriela Piotra Baudouina (zm. 10 lutego 1768 r.), misjonarza ze Zgromadzenia św. Wincentego à Paulo. Liturgii będzie przewodniczył ks. dr Paweł Holc CM, rektor Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie.
Ks. Baudouin przybył do stolicy w 1717 r. Zajął się organizacją zakładów dla sierot i porzuconych dzieci. W 1732 r. z jego inicjatywy powstała pierwsza w Polsce placówka zajmująca się opieką nad porzuconymi dziećmi i niemowlętami - Dom Podrzutków. Działająca nieprzerwanie przez ponad 280 lat placówka funkcjonuje obecnie jako Dom Dziecka nr 15 im. ks. G.P. Baudouina przy ul. Nowogrodzkiej 75.
Z inicjatywy misjonarza powstał także Szpital Generalny im. Dzieciątka Jezus, dziś funkcjonujący jako Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya.
W związku z pomocą, jakiej udzielał biednym, zyskał przydomek "wielki jałmużnik Warszawy". Został pochowany w warszawskim kościele Świętego Krzyża. Jego imieniem nazwano jedną z ulic w Śródmieściu.
Po Mszy św. pod tablicą ku czci ks. Baudouina w podziemiach bazyliki zostaną złożone kwiaty.
Czytaj także: