Nowy numer 42/2019 Archiwum

Msza św. w intencji założyciela pierwszego w Polsce domu dziecka

Mija 250 lat od śmierci ks. Gabriela Piotra Baudouina, wielkiego jałmużnika XVIII-wiecznej stolicy.

11 lutego o godz. 13 w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z okazji 250. rocznicy śmierci ks. Gabriela Piotra Baudouina (zm. 10 lutego 1768 r.), misjonarza ze Zgromadzenia św. Wincentego à Paulo. Liturgii będzie przewodniczył ks. dr Paweł Holc CM, rektor Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie.

Ks. Baudouin przybył do stolicy w 1717 r. Zajął się organizacją zakładów dla sierot i porzuconych dzieci. W 1732 r. z jego inicjatywy powstała pierwsza w Polsce placówka zajmująca się opieką nad porzuconymi dziećmi i niemowlętami - Dom Podrzutków. Działająca nieprzerwanie przez ponad 280 lat placówka funkcjonuje obecnie jako Dom Dziecka nr 15 im. ks. G.P. Baudouina przy ul. Nowogrodzkiej 75.

Z inicjatywy misjonarza powstał także Szpital Generalny im. Dzieciątka Jezus, dziś funkcjonujący jako Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya.

W związku z pomocą, jakiej udzielał biednym, zyskał przydomek "wielki jałmużnik Warszawy". Został pochowany w warszawskim kościele Świętego Krzyża. Jego imieniem nazwano jedną z ulic w Śródmieściu.

Po Mszy św. pod tablicą ku czci ks. Baudouina w podziemiach bazyliki zostaną złożone kwiaty.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL