Nowy numer 49/2020 Archiwum

Bp Markowski: W cierpieniu uciekajmy się do Maryi

W Dniu Chorego biskup odwiedził pacjentów Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Ludzkie cierpienie jest zawsze trudne, a czasami także niewytłumaczalne, ale Kościół w Światowym Dniu Chorego zachęca, aby doświadczenie choroby składać w modlitwie do Maryi. Wtedy jest możliwe zrozumienie sensu cierpienia - mówił bp Rafał Markowski, przewodnicząc 11 lutego Mszy św. w Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Eucharystię w szpitalnej kaplicy współkoncelebrował kapelan szpitala ks. Zbigniew Kapłański.

W homilii bp Markowski nawiązał do objawień Matki Bożej, jakich począwszy od 11 lutego 1858 r. w grocie Massabielle w Lourdes doznała św. Bernadeta Soubirous. To właśnie co roku tego dnia, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go w 1992 r. św. Jan Paweł II.

Biskup Markowski przypomniał, że objawienia w Lourdes przyczyniły się do powstania sanktuarium maryjnego, do którego co roku przybywają setki tysięcy ludzi „z wielką nadzieją i ufnością, że będą mogli w ręce Maryi złożyć całe swoje życie i to wszystko, co przeżywają”.

 - Cały sens objawień w Lourdes sprowadza się do jednego - Maryja daje nam do ręki różaniec i prosi: "Módlcie się". Trudności życiowe dotykają każdego z nas. Nie ma człowieka, który by nie doświadczał problemów natury moralnej i fizycznej - wskazywał biskup.

Dodał, że objawienia w Lourdes wskazują, że możemy z modlitwy różańcowej - na wzór św. Bernadety Soubirous - czerpać wielką moc. - Czy warto trwać na tej modlitwie? Gdy odwiedzicie jakiekolwiek sanktuarium maryjne, na ścianach tamtejszych kaplic zobaczycie wiele tabliczek, na których dominuje właściwie jedno słowo: "dziękuję". Te tabliczki to nie jest ozdoba, ale konkretni ludzie, którzy uciekając się do Maryi i trwając na modlitwie różańcowej, doświadczyli szczególnych łask i Jej opieki - wyjaśnił kaznodzieja.

W modlitwie wiernych zgromadzeni w szpitalnej kaplicy modlili się o „łaskę ulgi dla cierpiących” oraz „o wytrwałość dla wszystkich, którzy troszczą się o potrzebujących”.

Szpital pediatryczny przy ul. Żwirki i Wigury 63a to nowoczesna, działająca od września 2015 r. palcówka lecząca najmłodszych. Przeniosły się do niej dziecięce lecznice z ulic Działdowskiej i Litewskiej. Kompleks trzech połączonych budynków dysponuje 535 łóżkami, w tym 453 pediatrycznymi, 37 neonatologicznymi i 45 położniczymi. Szpital w nowoczesny sposób leczy najmłodszych, ale też jest placówką naukową i kształcącą nowe kadry medyczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama