„Tomaszu, dlaczego wstydzisz się swojej wiary? A może spotkania z Panem boisz się w ten dzień zmartwychwstania? Nie bój się. On cię szuka" - mówi Magdalena do Tomasza w „Scenach z Wieczernika".
- To jeden z największych dramatów narodowych, na równi z dziełami Kochanowskiego, Bogusławskiego, Mickiewicza, Słowackiego czy Wyspiańskiego. Powstał w najgorszym momencie stanu wojennego jako wyraz buntu na spacyfikowanie społeczeństwa. Tekst jest tak pojemny, że choć obecnie mamy zupełnie inne okoliczności, sztuka odnosi się do problemów współczesnych, nawet tych sprzed kilku dni. W sztuce Magdalena chce wytrwać w wierze, ale jej adorator namawia ją do wyjazdu z miasta i porzucenia Zmartwychwstałego. Gdy mu się to nie udaje, stara się ją przekupić, a nawet wykpić. My dziś nie doświadczamy aresztowań, ale ciągle musimy wybierać. Jesteśmy kuszeni – mówi reż. Krzysztof Tchórzewski. Reżyser Krzysztof Tchórzewski Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość
I zaraz dodaje, że użyty w sztuce język to dodatkowo nie lada gratka dla aktorów. - To wiersz biały. Aktorzy nie mogli się nim nacieszyć. Piękna polszczyzna, którą można posługiwać się w sytuacji potocznej, w sklepie, na ulicy, a która jednocześnie nie traci nic z powabu sensu – wyjaśnia.