Nowy numer 49/2020 Archiwum

A ty? Czego sobie odmówisz?

Rusza Jałmużna Wielkopostna. 650 tys. skarbonek trafi do szkół i parafii. W tym roku pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”.

Tymek chce zrezygnować ze słodyczy. A lubi szczególnie cukierki z galaretką. 6,5-letnia Ula nie kupi w Wielkim Poście ciuchci, o której marzy od dawna. Właśnie dostali Wielkopostne Skarbonki, w które będą wrzucać drobne pieniądze zaoszczędzone na drobnych przyjemnościach przez najbliższe 40 dni.

Dzieci z Przedszkola „Kwiatki Świętego Franciszka” w Warszawie, jako jedne z pierwszych otrzymały w ramach akcji "Jałmużna Wielkopostna" specjalne kartonowe pudełeczka z logo Caritas. Akcja prowadzona jest po raz 23.

- W ubiegłym roku nasze dzieci zbierały fundusze na Adopcję Serca dla dzieci afrykańskich, w tym chętnie włączymy się w akcję Caritas - mówi s. Aurelia, która pomagała dzieciom złożyć pierwsze skarbonki.

- Czas Wielkiego Postu jest wyjątkowy, bo musimy w nim przemyśleć relacje z Panem Bogiem. Mamy przemienić życie, a w tym pomóc ma modlitwa, post i jałmużna. Odpowiadając na ewangeliczną zachętę, chcemy uczyć umiejętnego dzielenia się z potrzebującymi. W tym roku przekażemy ok. 650 tys. takich skarbonek za pośrednictwem szkolnych kół Caritas i parafialnych zespołów Caritas. To oczywiście nie tylko akcja dla dzieci. Zachęcamy do włączenia się w nią młodzież, dorosłych i całe rodziny - mówi ks. Krzysztof Sroka, zastępca dyr. Caritas Polska.

Między Niedzielą Palmową a Niedzielą Miłosierdzia pieniądze zostaną przekazane do Caritas diecezjalnych. W tym roku akcja przebiega pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”. Datki uzbierane w Skarbonkach przez dzieci i młodzież trafią do osób starszych i chorych.

Papież Franciszek w orędziu na Wielki Post 2018 pisze, że bardzo by chciał, żeby jałmużna stała się dla wszystkich prawdziwym, autentycznym stylem życia.

- Abyśmy, jako chrześcijanie, brali przykład z apostołów i widzieli w możliwości dzielenia się z innymi naszymi dobrami konkretne świadectwo komunii, jaką żyjemy w Kościele - mówi ks. Sroka.

Jałmużna Wielkopostna jest ekumeniczną akcją charytatywną organizowaną przez Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego oraz Diakonię Kościoła Ewangelickiego.

Do „Jałmużny” można również dołączyć wysyłając charytatywny SMS z hasłem POMAGAM pod numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty do tzw. „Wirtualnej Skarbonki”, czyli na konto Caritas Polska z dopiskiem „Jałmużna Wielkopostna”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama