Nowy numer 13/2024 Archiwum

Miłosierdzie i młodzież

Jubileusz stulecia parafii uczczono dziękczynną Eucharystią pod przewodnictwem kard. Nycza i koncertem.

Msza św. rozpoczęła się odczytaniem aktu abp. Aleksandra Kakowskiego z 17 marca 1918 r., na mocy którego na Ochocie została ustanowiona parafia św. Jakuba. Nawiązując do niego, kard. Nycz zauważył, że jubileusz parafii wpisuje się w dwustulecie archidiecezji warszawskiej, która powstała, by służyć ludowi Bożemu Mazowsza i stolicy.

Metropolita warszawski przypomniał, że kościół parafialny ustanowiono pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, co wiązało się z świętowaniem w Warszawie w 1904 r. i 1905 r. pięćdziesięciolecia ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi. - Ten kościół stał się podwalinami parafii św. Jakuba.  Witał osoby wjeżdżające do stolicy. Był też pierwszym,  do którego po przybyciu do Warszawy skierowała się Helena Kowalska, późniejsza siostra Faustyna. Ze swoimi planami przyszła do pierwszego proboszcza ks. Jakuba Dąbrowskiego po Mszy św. Ks. Dąbrowski dokonał wstępnego rozeznania jej powołania. Nie podjął za nią decyzji, wysłuchał i odesłał do znanej w Warszawie rodziny Lipszyców. O takim postępowaniu mówi obecnie papież Franciszek. Zachęca, by towarzyszyć młodzieży i małżeństwom – podkreślił kard. Nycz.

Miłosierdzie i młodzież   Ks. prałat Henryk Bartuszek, proboszcz parafii św. Jakuba Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Zauważył, że w parafii realizowane są dwa główne obszary pracy duszpasterskiej. – Pierwszy wymiar to duszpasterstwo młodzieży, zwłaszcza studentów. Stąd wyłoniło się wiele powołań kapłańskich. To jest właśnie to, co Jan Paweł II określał jako najważniejsze zadanie, a jest nim wychowanie swoich następców. Drugi wymiar dotyczy Miłosierdzia. W kościele jest kaplica św. Faustyny. Tu święta wyprasza i czyni Miłosierdzie – mówił kardynał.

Wymienił też, obok ks. Dąbrowskiego, kolejnych proboszczów, którzy wnieśli duży wkład w budowanie parafii. – Trzeba zaznaczyć, że księża proboszczowie w tej parafii pełnili swoją posługę przez wiele lat. Znacznie zniszczony w czasie II wojny światowej, a szczególnie w Powstaniu Warszawskim, kościół odbudowywał do 1960 r. ks. Stanisław Mystkowski. Swoje staranie zwieńczył ponowną konsekracją świątyni przez kard. Wyszyńskiego. Kolejnym pasterzem został ks. Henryk Żochowski. Człowiek mądry z wieloma duszpasterskimi pomysłami. A obecnie proboszczem jest ks. Henryk Bartuszek, który przygotowuje się do ćwierćwiecza pasterzowania – wymieniał kard. Nycz.
Na zakończenie homilii złożył parafii życzenia. - Życzę, by wasza wspólnota się rozwijała, była bardziej święta i potrafiła sprostać tym wyzwaniom, które stawia współczesny świat – mówił metropolita warszawski.

Liturgię z licznym udziałem duchowieństwa poprzedził koncert w wykonaniu parafian: organisty Mirosława Deringa oraz trębacza Krzysztofa Laskowskiego. W obchodach uczestniczyli min. Jan Józef Kasprzyk, władze dzielnicy, uczniowie i nauczyciele ze szkół leżących na terenie parafii.

Parafia św. Jakuba to prężnie działający ośrodek duszpasterstwa akademickiego. Sprzyja temu m.in. lokalizacja kościoła,  gdyż na terenie parafii znajduje się wiele akademików. Obecnie w parafii działa ewangelizacyjna wspólnota „Woda Życia”, Ruch Światło-Życie, Odnowa w Duchu Świętym, Szkoła Nowej Ewangelizacji i Akcja Katolicka, a od niedawna duszpasterstwo przyrodników.  Raz w miesiącu, zazwyczaj w 3. sobotę miesiąca, w kościele ma miejsce Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie. Odprawia ją egzorcysta ks. Jacek Fijałkowski.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy