Nowy numer 43/2020 Archiwum

Z katedry na Żoliborz, ku czci bohatera

13 maja odbędzie się Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego, bohaterskiego oficera Wojska Polskiego, więźnia KL Auschwitz, do którego dobrowolnie się dostał, aby później zorganizować tam ruch oporu i stworzyć pierwsze raporty o ludobójstwie.

Po trzech latach uciekł z Obozu Zagłady. W 1948 r. został przez komunistyczne władze Polski Ludowej skazany na śmierć i stracony. Marsz odbędzie się w 117. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Służba Niepodległej.

Tegoroczne obchody rozpoczną się o godzinie 15 Mszą Świętą w archikatedrze św. Jana, następnie około godziny 16 sprzed świątyni wyruszy Marsz Pamięci, który zakończy się pod pomnikiem upamiętniającym Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Al. Wojska Polskiego 40. Tam też, o 17.30 odbędzie się część oficjalna uroczystości.

- Rotmistrz Witold Pilecki swoim życiem pokazał w jaki sposób można prawdziwie służyć Polsce. W sytuacji wymagającej odwagi i determinacji, zachował się jak trzeba. Dzisiaj chcemy upamiętniać jego heroiczną postawę na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest Marsz, który 13 maja przejdzie ulicami Warszawy - mówi Marcin Pasierbski, prezes Fundacji Służba Niepodległej, który organizuje marsz we współpracy ze Stowarzyszeniami: KoLiber Warszawa, Młodzi dla Polski oraz Polska Jest Najważniejsza .

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 r. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 r. 30 lipca 2006 r. rotmistrz został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama