Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zbiórka podpisów w obronie sumienia

- Sprzeciw sumienia nie jest zachcianką - mówili autorzy ustawy chroniącej wolność działania zgodnie z wyznawanym systemem wartości.

Projekt zapewnia obywatelom możliwość odmowy wykonania obowiązku niezgodnego z przekonaniami. Przyszła ustawa ma dotyczyć wszystkich, ale przede wszystkim osób wykonujących zawody medyczne.

Jak tłumaczą autorzy, to właśnie lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci najczęściej stają w sytuacji, kiedy pacjent lub przełożony domaga się od nich wykonania nieetycznej czynności, np. udziału w aborcji lub przepisania środka poronnego.

- Wolność sumienia bywa mylona z wolnością religijną. Wolność sumienia polega na możliwości działania zgodnie z tym, co uważamy za dobre - wyjaśniał dr Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris. Jak dodał, nie oznacza ona spełniania zachcianek. - Nie można nią tłumaczyć np. narażenia czyjegoś życia - mówił.

Prawnik z Ordo Iuris zaznaczył, że wolność sumienia nie jest dyskryminacją i dotyczy przedmiotu, a nie osoby. Na jej podstawie można bowiem odmówić udziału w czymś niemoralnym, a nie można nie wykonać usługi, bo zamawia ją ktoś, kogo nie akceptujemy.

Z kolei dr Marcin Olszówka przypomniał, że wolność sumienia jest zagwarantowana przez konstytucję, a potwierdzona przez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Jednak niektóre ustawy kłócą się z tą zasadą.

- Nasz projekt uchyla przepisy z czasów PRL, w tym wzorcowo niekonstytucyjny przepis stanowiący, że wolność sumienia nie obejmuje klauzuli sumienia - mówił dr Olszówka.

Obecny podczas prezentacji dr Bogdan Chazan mówił natomiast o działaniach mających na celu likwidację klauzuli sumienia.

- Niekiedy nawet etycy medyczni żądają, by jej nie było. To uderzy w pacjentów. Sumienia lekarskie będą niszczone. Medycy stracą wrażliwość i staną się pozbawionymi zasad dostarczycielami usług - przestrzegał ginekolog.

Projekt firmowany przez Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodziny zmienia 8 ustaw. Zawiera klauzulę generalną gwarantującą możliwość poszanowania sumienia wszystkich oraz przepisy szczegółowe dotyczące pracowników medycznych, w tym lekarzy i farmaceutów.

Oprócz podpisów pod projektem, zbierane są głosy wsparcia dla petycji wzywającej parlamentarzystów do ochrony sumienia polskich obywateli. Petycję można podpisać na stronie wobroniesumienia.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Anonim (konto usunięte)
    25.05.2018 15:22
    „Projekt zapewnia obywatelom możliwość odmowy wykonania obowiązku niezgodnego z przekonaniami.”

    A więc zgodnie z prawem i własnymi przekonaniami, „działając zgodnie z tym, co uważamy za dobre”, pracownik ubojni będzie mógł bez żadnych konsekwencji odmówić uboju zwierząt rzeźnych, a kasjer w hipermarkecie — sprzedaży alkoholu czy tytoniu (ponadto wszelkiego mięsa, jeśli jest wegetarianinem), czy tak?
    doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL