Nowy numer 34/2019 Archiwum

Zapalcie ją w wolnej Warszawie. Świeca wolności w Wilanowie

Prezydent z prymasem Polski zapalą niezwykłą świecę podczas XI Święta Dziękczynienia.

Podczas XI Święta Dziękczynienia przy ołtarzu w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie umieszczona świeca, której poruszająca historia jest ściśle związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystości kanonizacyjnych św. Jozafata Kuncewicza, nazywanego przez Jana Pawła II „apostołem pojednania” podarował ją polskiej delegacji Pius IX, papież najdłużej (po Świętym Piotrze Apostole) kierujący Kościołem.

Po zakończeniu uroczystości kanonizacyjnych św. Jozafata Pius IX podarował tę świecę Warszawie, wyrażając życzenie, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska i jej stolica będzie wolna.

Po 53 latach od dnia kanonizacji, w 1920 roku prymas Polski kardynał Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kardynałem Aleksandrem Kakowskim przywieźli historyczną już świecę z Watykanu do warszawskiej archikatedry Świętego Jana Chrzciciela, gdzie podczas uroczystej Eucharystii zapalił ją najwyższy przedstawiciel władzy odrodzonej Polski, marszałek Sejmu ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński, jako widomy znak tego, że Ojczyzna nasza wolność odzyskała.

Kazanie podczas tej Mszy św. wygłosił biskup przemyski Józef Pelczar, kanonizowany przez Jana Pawła II. 

Świeca Niepodległości była podczas okupacji niemieckiej i w czasach komunizmu przechowywana w warszawskim seminarium, a od lat 80. wystawiona w gablocie kościoła seminaryjnego. Zgodnie z decyzją metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza świeca w dniu XI Święta Dziękczynienia znajdzie swe miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej. W trakcie liturgii Świecę Niepodległości zapali Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda w otoczeniu Marszałków Sejmu i Senatu oraz Prymasa Polski i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Ogień, od którego zapłonie świeca, będzie pochodził z Grobu Nieznanego Żołnierza, skąd zostanie przeniesiony przez harcerzy w pielgrzymce z relikwiami Świętej Siostry Faustyny.

Świeca Niepodległości pozostanie w Świątyni Opatrzności Bożej i będzie zapalana tylko w czasie najważniejszych uroczystości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

  • JAWA25
    03.06.2018 14:50
    Prezydent uroczyście przysięga, "że dochowa wierności postanowieniom Konstytucji". Konstytucja w art. 25 nakazuje, by władza państwowa była "bezstronna w sprawach przekonań religijnych."
    doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL