Nowy numer 17/2024 Archiwum

Paderewski w służbie Niepodległej

W Domu Polonii otwarto wystawę „Ignacy Jan Paderewski. Artysta. Ambasador polskości. Mąż stanu. Filantrop". Jest ona jednocześnie częścią projektu „Paderewski w służbie Niepodległej".

Zauważył również, że choć mówi się, żeby ludzie kultury nie mieszali się do polityki, bo polityka to trudne rzemiosło, które wymaga też dyplomacji, to w przypadku Paderewskiego, zabieg ten przyniósł dobre efekty.

- Paderewski jako artysta był wrażliwy, a mimo to jako mąż stanu, uważa się, że się sprawdził. Na politycznym podium stał na równi z Piłsudskim i Dmowskim. I z tego podium nie jest go w stanie zepchnąć teraźniejszość, przeszłość i przyszłość - mówił.

Zauważył, że tak jak obecnie z racji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest wiele wydarzeń okolicznościowych, tak jeszcze więcej pracy trzeba było wykonać zaraz po odzyskaniu wolności. - A Paderewski był premierem od stycznia do grudnia 1919 r., czyli w pierwszym roku budowania państw polskiego - zaakcentował.

Podkreślił, że choć powszechnie uważa się Paderewskiego za wybitnego wirtuoza, to był on też wielkim kompozytorem. - Jego opera Manru została wystawiona w USA w Metropolitan Opera i jak dotąd jest jedyną tam pokazanąą, a skomponowaną przez Polaka - przypomniał.

Wskazał, że Paderewski cieszył się niesłabnącym powodzeniem u płci pięknej, między innymi za strawą rudo-blond czupryny. Wspomniał również, że był pomysłodawcą i sponsorem pomnika grunwaldzkiego w Krakowie ufundowanego z okazji 500-lecia zwycięstwa Polski nad Krzyżakami. Mówił również o jego płomiennych wystąpieniach wygłaszanych z serca i z pamięci. Nawiązał do wciąż żywej pamięci o Paderewskim. - Historia życia po życiu to historia serca Paderewskiego. Został pochowany w katedrze świętojańskiej, ale serce spoczywa w Doylestown,  amerykańskiej Częstochowie - mówił.

W wernisażu uczestniczył prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Polacy z Ukrainy i Polonia włoska.

Wystawa jest częścią projektu „Paderewski w służbie Niepodległej”, w którego skład wchodzi cyklu seminariów oraz recital fortepianowego. Ma on na celu pochylenie się nad postacią Paderewskiego w setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa w lipcu i sierpniu będzie podróżowała po instytucjach w Warszawie i okolicy, a we wrześniu planowane jest jej pokazanie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Seminaria odbędą się 28 sierpnia oraz 26 września. Prelegentami będą odpowiednio: prof. Marian Marek Drozdowski oraz Marek Dyżewski. Projekt na przełomie września i października zwieńczy recital fortepianowy w Warszawie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest fundacja Służba Niepodległej, a partnerem Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie. Honorowym patronatem objął go minister kultury i dziedzictwa narodowego.

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy