Nowy numer 42/2019 Archiwum

Przywrócić im pamięć

IPN rozpoczął poszukiwania ofiar powstania warszawskiego w ogrodzie klasztornym dominikanów przy ul. Freta 10.

Prace mają potrwać kilka tygodni. Badacze z Instytutu Pamięci Narodowej będą starali się odnaleźć i zidentyfikować szczątki osób pochowanych lub zmarłych na terenie dominikańskiego klasztoru, który w czasie Powstania Warszawskiego mieścił szpital. Wraz z klasztorem został on zbombardowany przez hitlerowców, grzebiąc pod gruzami kościoła około 1000 osób.

Gdy Stare Miasto upadło, Niemcy wkroczyli do ruin kościoła i klasztoru, zastając tu jeszcze 200 rannych. Ciężko rannych wywlekali na dziedziniec klasztorny i rozstrzeliwali.

- To miejsce szczególne. Dlatego od niego rozpoczniemy poszukiwania szczątków powstańców warszawskich. Wiemy że takich miejsc jest w Warszawie bardzo dużo i będziemy te prace kontynuować, by przywrócić ofiarom pamięć - zapewnia Anna Szeląg, zastępca Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Gdy wczesną wiosną 1945 r. odbywały się pochówki ciał, odnajdowanych pod gruzami Warszawy, ekshumacje prowadzono też na terenie klasztoru dominikanów - w przyklasztornym ogrodzie, gdzie grzebano zmarłych, a także na boisku sierocińca, gdzie znajdował się cmentarzyk Batalionu „Dzik" i w ruinach kościoła św. Jacka.

Wiele osób zidentyfikowano wówczas dzięki skrupulatnej ewidencji pracowników PCK i samych powstańców. Niestety, części zawalonych piwnic kościoła dotychczas nie udało się odkopać. 17 sierpnia 1947 r. w kaplicy Kotowskich przy kościele św. Jacka odbyła się pierwsza powojenna Msza święta na Starym Mieście. Tu też zaczęto odprawiać powstańcze Zaduszki, podczas których do dziś wspomina się ofiary z dominikańskiego kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL