- Droga do świętości wiedzie poprzez naszą codzienność, którą przeżywamy z Bogiem - powiedział podczas Mszy św. w sanktuarium bp Rafał Markowski.
W prowadzonym prze ojców jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - Patronki Warszawy odbyła się uroczystość 45-lecia rekoronacji wizerunku Maryi. W czasie liturgii Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej świętowała 20-lecie zawierzenia swojego posługiwania Matce Bożej.
W homilii bp Markowski wskazał na Maryję jako najpewniejszą przewodniczkę na szlaku ludzkiego życia i wiary. Zwrócił uwagę, że Jej droga do świętości szła poprzez codzienność. - Na pewno nie chodziła Ona w powłóczystych szatach. Jej ręce były coraz bardziej zniszczone od pracy, a czas na Jej twarzy pozostawiał coraz widoczniejsze znaki. Szła poprzez życie jak każdy z nas, starając się być wierna temu pierwszemu fiat powiedzianemu Bogu w chwili Zwiastowania ucząc nas tym samym zawierzenia Bogu - powiedział kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że wiara Maryi dojrzewała w świecie ciemności i niejednokrotnie niezrozumienia sytuacji. - Są takie chwile w których ofiarowując swoje życie komuś, kto tego potrzebuje, musimy przekreślić siebie. Ona czyniła to przez całe swoje życie, aż po ten dramatyczny moment kiedy stanęła pod Krzyżem Syna - mówił duchowny.
- Nieraz dopiero z perspektywy czasu możemy zrozumieć, co Bóg do nas mówi i jak kreśli historię naszego życia - stwierdził bp Markowski.
Zachęcał, by rozważając tajemnice różańca , a więc tajemnice życia Maryi powierzać Jej swoje życie osobiste, społeczne i narodowe.
- Polecajmy Jej naszą stolicę i jej przyszłość pamiętając, że tyle razy zaznaczyła się w historii jej dziejów. Ona jest naszą Matką i najlepiej poprowadzi nas po drogach życia a także naszą Ojczyzną i cały świat - zapewniał bp Markowski.
Na zakończenie przywołując postać św. Stanisława Kostki, prosił także o modlitwę w intencji młodzieży, by nie bała się iść za głosem serca realizując swoje pasje. – Prośmy, by odkrywając swoje pragnienia odkrywali również Chrystusa i Jego Matkę, by jak św. Stanisław z pomocą Bożej łaski realizowali swoje marzenia - podsumował duchowny.
Uroczystość zwieńczył akt zawierzenia Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej Matce Bożej Łaskawej. Mieszcząca się w świątyni ikona Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Łaskawej, jest pierwszym w Polsce obrazem na który nałożono korony. Odbyło się to 24 marca 1651 roku. Decyzją papieża Innocentego X święto 'Mater Gratiarum Varsaviensis' ustanowiono wówczas na drugą niedzielę maja. Papieskie korony wizerunek Maryi uzyskał dopiero w roku 1973.