Niedzielne obchody Dnia Papieskiego zakończył koncert galowy w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
- Dla nas jest to szczególny dzień, bo osobiście możemy spotkać tych, którzy nas wspomagają, wrzucają do puszek środki, z których otrzymujemy stypendia przez cały rok. Jesteśmy tym osobom bardzo wdzięczne - mówią Julia Stankiewicz i Monika Wójcik, obie już studentki. Pierwsza otrzymane stypendium przeznacza na dokształcanie języka angielskiego, druga mogła rozwijać pasję rysowania. Obie w niedzielne popołudnie przemierzały z puszkami okolice Świątyni Opatrzności Bożej.
Od południa w Wilanowie trwały obchody Dnia Papieskiego, przebiegającego pod hasłem "Promieniowanie ojcostwa". Rozpoczęła je Msza św. w intencji darczyńców Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", którą odprawił jej prezes ks. Dariusz Kowalczyk. Po południa zaś świątynia po brzegi zapełniła się gośćmi koncertu galowego.
GALERIA ZDJĘĆ - TUTAJ
Multimedialne widowisko, w reżyserii Romana Kołakowskiego, inspirowane było czternastoma encyklikami, które napisał św. Jan Paweł II. Przywoływało też postaci wielkich, polskich świętych, jak s. Faustynę, o. Maksymiliana Kolbego, Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, wyniesionych na ołtarze przez papieża Polaka. Na telebimach wyświetlano fragmenty papieskich wystąpień i homilii, wśród nich tej, wygłoszonej w 1979 r. na dawnym pl. Zwycięstwa w Warszawie, podczas której Jan Paweł II prosił Ducha Świętego o odnowienie oblicza tej ziemi.
Postać i nauczanie św. Jana Pawła II trzeba przybliżać zwłaszcza młodemu pokoleniu
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
W galowym koncercie wystąpili m.in. Marek Piekarczyk, Darek Malejonek, Natalia Sikora, Krzysztof Antkowiak, Agata Klimczak, Damian Ukeje i Teatr Piosenki. We fragmencie poetyckim zaprezentowali się m.in. Robert Gonera, Jerzy Schejbal i Artur Gotz.
- Piękny przykład promieniowania ojcostwa - podsumował prowadzący koncert Przemysław Babiarz, gdy na scenie wspólnie zaśpiewali Krzysztof i Piotr Cugowscy.
Także scenografia widowiska przypominała o encyklikach, napisanych przez papieża Polaka
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Na zakończenie widowiska głos zabrał kard. Kazimierz Nycz. Podziękował wszystkich twórcom gali, a także uczestnikom tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego w całej Polsce oraz darczyńcom, przyczyniającym się do budowania "żywego pomnika Jana Pawła II", jakim jest fundusz stypendialny.
- Kiedy w 1964 r. młody biskup Karol Wojtyła pisał misterium "Promieniowanie ojcostwa", z pewnością nie przypuszczał nawet, jakie skutki ono wywoła - mówił metropolita warszawski. - Miał na myśli przede wszystkim to, by ojcostwo Boga promieniowało na ziemskich ojców i na tych, którzy są ojcami duchowymi. Jednak dzisiaj to misterium nam pokazało, że promieniowanie ojcostwa Boga wyraża się także w promieniowaniu na 200 lat archidiecezji warszawskiej, na sto lat niepodległej ojczyzny - nie bez trudności przeżywającej lata wolności - ale wydającej tak wspaniałych ludzi, jak św. Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński i wielkich świeckich Polaków. Promieniuje przede wszystkim na 26-letni pontyfikat, który rozpoczął się 40 lat temu(...). Przywołane w tym widowisku czternaście encyklik, pokazuje jak papież był ojcem, świętym dla całego Kościoła, świata, dla każdego z nas.
O obchodach 18. Dnia Papieskiego czytaj także: