Nowy numer 22/2020 Archiwum

Przypomnienie o JPII to wkład polskiej delegacji w prace synodu

Być z młodymi, słuchać i towarzyszyć - tak w kilku hasłach streszcza przesłanie synodu bp Marek Solarczyk. Konferencja prasowa podsumowująca obrady synodu na temat młodzieży z udziałem ojców synodalnych odbyła się w siedzibie KEP.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przypomniał, że tematem obrad 15. Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które pod hasłem: "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania" zakończyło się 28 października w Rzymie, była młodzież z całego świata - także innych wyznań i niewierząca.

Jak poinformował arcybiskup, nowością synodu było wprowadzenie zmian metodologicznych. 268 ojcom synodalnym po raz pierwszy towarzyszyły grupy młodzieży z całego świata. Nowością było także wydłużenie czasu wystąpień z 3 do 4 minut, a po każdych 5 wystąpieniach zapadało milczenie, co wpłynęło na "bardziej uważne przeżywanie synodu”. Jak dodał abp Gądecki, pogodną atmosferę wzmacniała permanentna obecność Ojca Świętego.

Wśród darów, które polska delegacja wręczyła papieżowi Franciszkowi, znalazło się "positio" założyciela Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego. - Zatytułowaliśmy ten dokument: "Ks. Blachnicki - Apostoł Młodych”, gdyż w czasach powojennych nie było żadnego kapłana, który z takim zapałem prowadziłby ewangelizację młodzieży - wyjaśnił.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że wkładem polskiej delegacji w prace synodu było zwrócenie uwagi na nieobecność nauczania Jana Pawła II w dokumencie przygotowawczym, na którym pracowali ojcowie synodalni. - Wydawało nam się słuszne zwrócić uwagę na ten brak, skoro Ojciec Święty tyle o młodzieży mówił i tyle dla młodzieży zrobił - to on wprowadził Światowe Dni Młodzieży, to on wprowadził Niedzielę Palmową z młodzieżą - powiedział.

Przewodniczący KEP wyjaśnił, że postać papieża Polaka została uwzględniona w dokumencie wieńczącym obrady. - Kilka razy pojawiło się w nim odniesienie do św. Jana Pawła II - mowa o ŚDM, o jego duszpasterstwie młodzieżowym i encyklice "Laborem exercens" - stwierdził.

Niestety, w dokumencie końcowym nie znalazły się zaproponowane przez polską delegację poprawki do punktu mówiącego o przygotowaniu do małżeństwa. - W wyjściowym dokumencie znalazło się sformułowanie, że należy je prowadzić według encykliki papieża Franciszka "Amoris laetitia”. Myśmy w tekście dodali: według "Humanae vitae", "Familiaris consortio" i "Amoris laetitia". To nie weszło do tego dokumentu końcowego. Okrążono to takim zwrotem: "według ostatnich papieży" - powiedział abp Gądecki.

Zdaniem abp. Gądeckiego, wkładem polskiej delegacji było także zwrócenie uwagi na brak w dokumencie przygotowawczym wzmianki o formowaniu młodych do cnoty czystości. - Przygotowaliśmy dokument i tekst mówiący o tym, że bez człowieka uformowanego do czystości nie można potem oczekiwać wierności w małżeństwie. To też znalazło się - nie w tak silnym sformułowaniu, jakie podaliśmy - ale weszło do dokumentu końcowego - podkreślił hierarcha.

Jeśli chodzi o wartości, jakimi kierują się młodzi, punktem wspólnym dla nich na całym świecie okazuje się rodzina. Ważnymi wartościami są także edukacja, świat wirtualny i problemy związane z migracją.

Z kolei bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, podkreślił, że synod był "czasem działania Ducha Świętego". Jego zdaniem, przesłanie synodu streszcza się kilku punktach. Pierwszy to: "Być z młodymi". - Po prostu pobyć, pójść, razem coś przeżyć. Synod mówi nie o skostniałych, administracyjnych strukturach, tylko o otwartości - powiedział. Drugi: "Słuchać i towarzyszyć". Trzeci to sakramenty, liturgia i życie duchowe. - Nic nie zastąpi liturgii i doświadczenia Boga - stwierdził. Jak poinformował, w niedalekiej przyszłości w diecezji warszawsko-praskiej odbędzie się synod młodych.

Okazją do podsumowania prac synodu i jego znaczenia dla Kościoła w Polsce będzie także Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbędzie się na Górze św. Anny.

Polskim wkładem było również uwzględnione w dokumencie końcowym zagadnienie sportu. - W 47. punkcie jest mowa, by Kościół współpracował ze sportem po linii duszpasterskiej, ubogacając ludzi sportu wartościami duchowymi i religijnymi, ale także by Kościół objął swoją pomocą duszpasterską także młodych niepełnosprawnych - powiedział bp Marian Florczyk, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców.

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce "kibicował" synodowi modlitwą. - W wielu świątyniach w Polsce trwały maratony modlitewne, nabożeństwo odbyło się także na Jasnej Górze - przypomniał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Kot w Zdunach
  30.10.2018 21:14
  Dziekuje za pominiecie niewatpliwie wielkiego wkladu abp Rysia w to, ze na synodzie sie dzialo.
  doceń 0
 • mieszane uczucia
  30.10.2018 21:16
  Smutne jest wycinanie nauczania św. Jana Pawła II z Kościoła. Boże, udziel nam łaski i wiary, byśmy dali radę odnaleźć się w unowocześnionym i demokratyzującym się gwałtownie Kościele i nie dopuścili do zniszczenia świętej wiary katolickiej.
  doceń 1
 • Owieczka
  30.10.2018 22:56
  No tak. Rzutem na taśmę przypomniano synodowi kto to taki JP2, więc wpisano go do dokumentu, niczym kwiatek do kożucha.
  A teraz czekamy na "odważną zmianę kulturową" w wykonaniu kardynała Marxa i resztę zacnego grona kardynalskiego, czyli stójka na dwunastnicy !
  doceń 3
 • x. Tomko
  31.10.2018 14:08
  Jeśli słowa, że "bez wychowania do życia w czystości nie można oczekiwać wierności w małżeństwie" to za silne sformułowanie, to jak brzmi słabsze?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama