Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pomnik Ignacego Daszyńskiego odsłonięty przy pl. Na Rozdrożu

Pomnik jednego z ojców niepodległości stanął w pobliżu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Działacze SLD, PSL, przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, a także Fundacji Centrum im. Ignacego Daszyńskiego na pl. Na Rozdrożu odsłonili pomnik I. Daszyńskiego. Uroczystość była częścią obchodów 100-lecia niepodległości. Wziął w niej udział także wicepremier Piotr Gliński, a także prezydent Aleksander Kwaśniewski.

"Cieszę się, że jego pomnik stoi dzisiaj w prestiżowym miejscu stolicy, niedaleko pomników marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa. Brakowało dotąd tego właśnie upamiętnienia, aby oddać cześć wszystkim głównym budowniczym dzieła wolności sprzed stu lat i wszystkim niepodległościowym nurtom" - napisał do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Odlany z brązu pomnik Ignacego Daszyńskiego ma 4,5 m. Kosztował 400 tys. zł. Autorem pomnika jest prof. Jacek Kucaba. W przyszłym roku w pobliżu ma stanąć również pomnik Wojciecha Korfantego.

O pomnik Daszyńskiego w Warszawie upominali się od lat działacze lewicy. W 2012 r. inicjatywę poparł Bronisław Komorowski. Rok temu Jerzy Wenderlich, przewodniczący komitetu budowy pomnika, zapowiedział, że po uzyskaniu wszystkich zgód odsłonięcie planowane jest na stulecie niepodległości. W pobliżu swoje pomniki mają Roman Dmowski, Wincenty Witos czy też marszałek Józef Piłsudski. Daszyński został wymieniony w Ustawie o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP jako jeden z Ojców Niepodległości, obok m.in. J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego, W. Witosa czy W. Korfantego.

Ignacy Daszyński (1866-1936) to polski polityk, działacz socjalistyczny, współzałożyciel Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska, następnie jeden z przywódców PPS; premier Tymczasowego Rządu powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 roku. Był wicemarszałkiem i marszałkiem Sejmu w okresie II RP. Po wyjściu z rządu miał swój wkład w powstanie ustawy zasadniczej, konstytucji marcowej przyjętej w 1921 roku. W 1926 r., kiedy marszałek Piłsudski dokonał zamachu majowego, Daszyński był jednym z krytyków jego działań. Zmarł 31 października 1936 r. w Bystrej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy