- Są talenty, które tworzą historię kultury, narodu i świata - mówił o Krzysztofie Pendereckim kard. Kazimierz Nycz. Światowej sławy muzyk i kompozytor skończył 85 lat.
Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. z tej okazji. - Spotykamy się 23 listopada, żeby (...) dziękować Panu Bogu za życie wielkiego muzyka i wielkiego kompozytora naszych czasów oraz jego dzieła - powiedział kard. Nycz.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że miejsce obchodzenia jubileuszu - archikatedra warszawska - nie jest przypadkowe. - Przychodzimy tu w takich momentach, kiedy chcemy podkreślić coś bardzo ważnego i wielkiego, a za takie wydarzenie uznajemy dzisiejszą datę i dzisiejszą uroczystość - wspomnienie urodzin naszego przyjaciela i mistrza - zaznaczył kardynał.
Dodał, że najważniejszym dziękczynieniem jest Eucharystia.
Nawiązując w homilii do przypowieści o talentach, zwrócił uwagę, że jest to przypowieść o każdym z nas. - Każdy człowiek jest wyposażony w talenty naturalne i ponadnaturalne przez Pana Boga po to, by ten świat przemieniał, czynił sobie ziemię poddaną. Po to, by zostawić ślad swojej obecności - powiedział.
Dodał, że "ludzie kultury, sztuki, muzyki wyciskają ten ślad, to piętno w sposób wyrazisty”. - To są te talenty, które w pewien sposób tworzą historię kultury, historię narodu, historię świata - podsumował. Przy tej okazji podziękował Bogu za "wybitne talenty" kompozytora, którego jubileusz był obchodzony w archikatedrze.
Zwrócił uwagę, że przypowieść o talentach jest także "swoistym rachunkiem sumienia za te talenty, które otrzymaliśmy od urodzenia, ale i te, które otrzymaliśmy na chrzcie świętym jako Boże łaski”. - Zadajemy sobie pytanie, czy je dość rozwinęliśmy - zaznaczył kardynał.
Na zakończenie poprosił o modlitwę za jubilata, by mógł jak najdłużej rozwijać swoje talenty. Jubileuszową Mszę św. uświetnił Polski Chór Kameralny.
Krzysztof Penderecki jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów. Artysta od blisko 60 lat nieustannie komponuje., od 46 jako dyrygent prowadzi najsłynniejsze orkiestry świata. Najbardziej znane jego utwory to "Tren ofiarom Hiroszimy” - jedna z najczęściej wykonywanych kompozycji, uhonorowana nagrodą UNESCO, "Pasja wg św. Łukasza” czy "Oratorium Oświęcimskie”.
Krzysztof Penderecki jest również autorem muzyki filmowej m.in. do "Rękopisu znalezionego w Saragossie” i "Katynia" Andrzeja Wajdy. Wielu twórców filmowych wykorzystywało muzykę wcześniej skomponowaną przez Pendereckiego, np. Stanley Kubrick w "Lśnieniu”, William Friedkin w "Egzorcyście” i bracia Quay w "Masce”.