Czy zobaczę cię jutro?

Spektakl w reżyserii Piotra Furmana oparty jest na motywach pierwszego powojennego filmu pełnometrażowego "Zakazane piosenki".

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej wystawiają sztukę seminaryjną w Adwencie od 18 lat. W tym roku, w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, temat przedstawienia poświęcony jest historii stolicy.

Spektakl "Czy zobaczę cię jutro?" opowiada o codziennym życiu w okupowanej Warszawie. Przez melodie i piosenki ukazuje tragedię wojny, podstawowe dylematy, małe radości i zróżnicowane formy oporu mieszkańców miasta. W przedstawieniu można usłyszeć powszechnie znane utwory, jak: "Więc pijmy wino, szwoleżerowie", "Gdy w noc wrześniową", "Warszawo ma", "Serce w plecaku", "Siekiera, motyka" czy "Teraz jest wojna".

- Na potrzeby sztuki musieliśmy uczyć się śpiewać i tańczyć. W choreografii pomogła nam pani Jagoda. A sam temat, nad którym zastanawialiśmy się już od lutego, wymagał zgłębienia historii II wojny światowej - mówi kl. Mateusz Kania, który w przedstawieniu gra pechowego skrzypka.

Przedstawienie wyreżyserował i opracował scenariusz aktor Teatru Rampa Piotr Furman, który współpracę z klerykami nawiązał już w ubiegłym roku, podczas prac nad spektaklem "Wielka wyprawa".

Czy zobaczę cię jutro?   Skromny wystrój jest bardzo wymowny i w zasadzie ten sam przez cały spektakl. Przekształca się jedynie w zależności od odgrywanej sceny Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Występuje 8 kleryków III roku. W całości pomaga jeszcze dwóch seminarzystów z II roku. Aranżacji muzycznej podjął się ks. Mariusz Rybałtowski.

Spektakl dostarcza wielu wzruszeń. Czasami jest to radość, a innym razem refleksja nad dramatami ludzi. Jakże poruszająca jest scena, w której ukrywający się Żyd, cieszy się z rozmowy z Polakiem, po tym jak przez kilka miesięcy z nikim nie zamienił słowa. W innej scenie przyznaje, że już od dwóch lat mieszka na strychu i od tego czasu nigdy nie podchodził do okna.

Po każdym przedstawieniu można obejrzeć pomieszczenia seminaryjne. - Zapraszamy na przedstawienie i zapraszamy do obejrzenia seminarium. Będzie okazja zobaczyć sale wykładowe, jadalnię, a nawet nasze pokoje mieszkalne. To okazja, by przekonać się, że nie jesteśmy z Księżyca. Jesteśmy od was wzięci i dla was się formujemy - zaprasza kl. Mariusz Kowalski.

Przedstawienie jest wystawiane w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej pw. Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Mehoffera 2 na Tarchominie w następujących terminach:

2 grudnia (niedziela) o godz. 15 i 18.30,
4 grudnia (wtorek) o 18.30,
8 grudnia (sobota) o godz. 19 - premiera,
9 grudnia (niedziela) o godz. 15 i 18.30,
11 grudnia (wtorek) o 18.30,
13 grudnia (czwartek) o 18.30,
15 grudnia (sobota) o godz. 11, 15 i 18.30,
16 grudnia (niedziela) o godz. 15 i 18.30,
18 grudnia (wtorek) o 18.30.

Grupy powyżej 10 osób proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu pod numerem telefonu: 668 815 931 lub przez e-mail pod adresem: info@sztuka2018.pl.

Wstęp na przedstawienie jest wolny. Po występie można złożyć dobrowolny datek. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na przyszłoroczny wyjazd kleryków III roku do Ziemi Świętej.

« 1 »