Pod hasłem: "Odnowi oblicze ziemi”, ulicami stolicy przeszedł największy orszak w Polsce.
Święta Rodzina, Trzej Królowie oraz czterech biskupów i rzesze mieszkańców stolicy, wyruszyli w południe w orszaku z pl. Zamkowego. W papierowych koronach oraz z kolędowymi śpiewnikami w dłoniach poszli na pl. Piłsudskiego, gdzie tradycyjnie usytuowano betlejemski żłóbek.
Wcześniej, w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza została odprawiona Msza św. - Dzisiejsza uroczystość pokazuje powszechny wymiar Tajemnicy Wcielenia - tego, że Bóg stał się dla naszego zbawienia człowiekiem - powiedział kardynał.
I dodał: Przychodzą przedstawiciele narodów pogańskich, dla których także narodził się Chrystus i przyszedł dla ich zbawienia. I odchodzą jako misjonarze do swoich narodów, aby głosić prawdę o wydarzeniu betlejemskim.
Podkreślił, że "dzisiejsza uroczystość zwraca uwagę na misyjność Kościoła, także na potrzeby ewangelizacji wszystkich, do których przyszedł Chrystus, a oni jeszcze Go nie poznali".
W samo południe na placu Zamkowym uczestnicy Orszaku obejrzeli na telebimach transmisję modlitwy "Anioł Pański" z Watykanu, podczas której papież Franciszek pozdrowił uczestników orszaków z Polski. Po modlitwie kard. Nycz rozpoczął Warszawski orszak, mówiąc: "Idźmy w pokoju, niech gwiazda betlejemska prowadzi nas do stajenki".
Na pl. Zamkowym można było zobaczyć taniec Aniołów z szarfami Agata Ślusarczyk /Foto Gość
Orszak przeszedł Krakowskim Przedmieściem, następnie ul. Królewską do pl. Piłsudskiego. Jego scenariusz był odniesieniem do przypadającej w 2019 r., 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski i do Warszawy, gdzie padły pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”.
Metropolicie warszawskiemu w wędrówce do żłóbka towarzyszyli bp Marek Solarczyk z diecezji warszawsko-praskiej oraz warszawscy biskupi pomocniczy: Michał Janocha i Rafał Markowski.
Jak co roku Orszak poprowadzili królowie reprezentujący kulturę trzech kontynentów: Europy, Afryki i Azji oraz Święta Rodzina z osiołkiem. Towarzyszyli im aniołowie, rzymscy legioniści, diabły, olbrzymi azjatycki smok, egzotyczne zwierzęta oraz tłum mieszkańców ubranych w papierowe korony, które w tym roku dla orszakowych pochodów w całej Polsce zaprojektowała uczennica Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni.
Na trasie orszaku można było obejrzeć kilka scenek, przygotowanych przez uczniów szkół współpracujących z OTK oraz przez członków duszpasterstw akademickich i stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Na pl. Piłsudskiego Trzej Królowie pokłonili się Świętej Rodzinie z Jezusem oraz złożyli przed Nimi swoje dary. Jak co roku, odbyło się wspólne kolędowanie, a kadr. Nycz wraz z biskupami udzielił zebranym błogosławieństwa.
W Orszaku wzięło udział wiele rodzin z dziećmi Agata Ślusarczyk /Foto Gość
- Jesteśmy na pl. Piłsudskiego jako Trzej Królowie, misjonarze, którzy wrócili do swojej ojczyzny i wszędzie tam, gdzie doszli głosili to, co widzieli w Betlejem, czyli Jezusa narodzonego na zbawienie wszystkich ludzi - powiedział kardynał.
Nawiązując do tegorocznego hasła "Odnowi oblicze ziemi” przypomniał, że "chodzi o Ducha Świętego” i słowa, które 40 lat temu na tym miejscu wypowiedział Jan Paweł II. Organizatorom podziękował, że dzięki tegorocznemu Orszakowi możemy wracać do nauki wielkiego papieża.
Podziękował także bp Markowi Solarczykowi, który po raz pierwszy wziął udział w Orszaku warszawskim, że przyprowadził ze sobą Orszak warszawsko-praski.
Tegorocznej edycji Orszaku towarzyszyła zbiórka na wakacje dla dzieci z ubogich rodzin. Za zebrane w ubiegłym w roku w całej Polsce ponad 70 tys. zł, zakupiono sprzęt elektronicznych dla placówek edukacyjnych na Wschodzie.
Orszaki Trzech Króli odbył się też na Pradze i w kilkunastu podwarszawskich miejscowościach. Na Mazowszu będzie ich w sumie 76, w całej Polsce - 748, za granicą - 20, w tym w Betlejem (zorganizują go polskie siostry elżbietanki z Domu Pokoju).
Organizatorem orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w 2008 r. w prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik" szkole "Żagle".