Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wzrosła liczba chodzących do kościoła. Najlepiej jest w...

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego co roku liczy wiernych na Mszach św. niedzielnych. W 2017 r. coś drgnęło.

W siedzibie Episkopatu zaprezentowano najnowszy rocznik Kościoła katolickiego w Polsce, zawierający dane statystyczne nt. Kościoła katolickiego w Polsce w roku 2017. Pierwszy wniosek? Choć w w ostatnich latach widoczny jest stały trend spadkowy liczby uczestniczących w niedzielnych Mszach św., w 2017 coś się zmieniło.

- Zanotowaliśmy wzrost liczby dominicantes, jak i communicantes, czyli uczestniczących we Mszy św. niedzielnej i przyjmujących Komunię św. - mówi ks. Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor ISKK. 

Liczenie wiernych odbywa się przed kościołami i w trakcie udzielania Komunii św. co roku, w wybraną niedzielę października lub listopada. Badania prowadzi od 1989 r. pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISSK). Dzięki temu od blisko 40 lat obserwujemy, jak zmienia się liczba dominicantes, którą oblicza się dla każdej parafii jako odsetek wiernych uczęszczających na niedzielną Mszę św., w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Natomiast liczba przystępujących do komunii św. liczona w stosunku do zobowiązanych daje wskaźnik communicantes. Obraz statystyczny dotyczący tych dwu praktyk jest pewnym uproszczeniem i ograniczeniem, nie mówi bowiem nic o stronie jakościowej – wewnętrznym przeżyciu związanym z Mszą św. Ale według prof. Przemysława Śleszyńskiego, z Instytutu Geografii i Planowania Przestrzennego PAN są bardzo cenne.

- Zwłaszcza, że obszary o większej religijności współwystępują statystycznie z poparciem dla partii konserwatywnych, niższą stopą rozwodów, mniejszą przestępczością, wyższą dzietnością, a nawet lepszymi wynikami w edukacji - podkreśla Przemysław Śleszyński.

Przyjmuje się, iż od uczestnictwa w Mszy św. zwolnione powinny być dzieci do lat siedmiu, chorzy, ludzie starsi o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na podstawie analizy struktury demograficznej przeciętnej parafii wiejskiej i miejskiej ustalono, iż jest to 18 proc. populacji, co jednocześnie oznacza, że zobowiązani do uczęszczania na niedzielną Mszę św. stanowią 82 proc. wiernych. Pierwsze ogólnopolskie badanie niedzielnych praktyk przeprowadzono w 1979 r. i od tego czasu prowadzone są systematycznie we wszystkich parafiach w Polsce w wybraną niedzielę października lub listopada.

Wzrosła liczba chodzących do kościoła. Najlepiej jest w...   Dolna linia obrazuje zmianę liczby przystępujących do Komunii św., górna - uczestników Mszy św. Tomasz Gołąb /Foto Gość Najwyższy wskaźnik uczestniczących we Mszach św. niedzielnych ma diecezja tarnowska, 71,7 proc. Najniższą – szczecińsko-kamieńska – 24,6 proc.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy