Nowy numer 23/2020 Archiwum

Na scyńście, na zdrowie na tyn nowy rok

Górale przyjechali do Marek z życzeniami i kolędą na ustach. I zachwycili wiernych z parafii św. Andrzeja Boboli.

Przyjechali z daleka i ożywili parafię św. Andrzeja Boboli w Markach. Śpiewali kolędy i winszowali. Jednych pociągnęli do śpiewu, drugich do wzruszenia, co było widać na wielu twarzach. Tak było na Trzech Króli w michalickiej parafii w Markach.

A wszystko za sprawą górali żywieckich, którzy w uroczystość Objawienia Pańskiego w parafii św. Andrzeja Boboli dali okazję do niezwykłego spotkania z gwarą i muzyką górali żywieckich.

Ubrani w regionalne stroje, z uśmiechem na twarzy i z instrumentem w rękach - taki obraz zostanie na długo w pamięci parafian. A w uszach zostały kolędy w ich wykonaniu. I to nie tylko te tradycyjne, które wszyscy znamy, ale i takie, które przenosiły do gór, bo w domach góralskich je można usłyszeć.

Nie brakło życzeń i winszowania. „Na scyńście, na zdrowie na tyn nowy rok, co by wos nie bolała głowa ani bok. Cobyście mieli pełne obory i pełne pudła, co by wom gaździnka przy piecu nie schudła. Coby się chlebek na ziarynkach spieroł, coby się poza granicami nikt nie poniewieroł. Cobyście zonecki mieli grzecne jako janiołecki, a dzieci jak klusecki. Tak to Boze dej. Amen" - życzyli górale.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama