XIV LO im. Stanisława Staszica i Technikum Mechatroniczne nr 1 przy ul. Wiśniowej zajęły pierwsze miejsca w ogólnopolskich rankingach szkół średnich "Perspektyw" 2019.
Serwer nie wytrzymał i zaraz po ogłoszeniu Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019, przez kilka godzin zainteresowani nie mogli sprawdzić lokat szkół. A tegoroczna edycja przyniosła zmiany.
XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, które od lat nie ustępuje z podium wybitnych szkół, w tym roku okazała się najlepsze w Polsce. Tytuł najlepszego technikum zdobyła także warszawska szkoła - Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1.
Spośród szkół katolickich w rankingu szkół warszawskich najwyżej wspięło się LO Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II z Ursynowa, zajmując 31 miejsce. Na 39. miejscy znalazło się Prywatne LO Sióstr Zmartwychwstanek z Żoliborza, a tuż za nim - Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Nazaretanek z Mokotowa. Ranking stołeczny objął 87 liceów.
Adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacji na ten temat dostarczy im pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2019, Ranking Techników 2019 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2019, Ranking Maturalny Techników 2019 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2019.
W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2126 liceów ogólnokształcących i 1731 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2018 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Zasady rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, b. rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
W rankingach kapituła ocenia: sukcesy w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi, obejmujące łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce, opublikowane zostały na portalu edukacyjnym: www.licea.perspektywy.pl, www.technika.perspektywy.pl
Najlepsze w Polsce licea ogólnokształcące:XIV LO im. Stanisława Staszica, Warszawa
XIII LO, Szczecin
V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Kraków
III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Gdynia
Liceum Akademickie UMK, Toruń
LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej, Wrocław
LO nr III im. Adama Mickiewicza Wrocław
VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, Warszawa
II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego, Warszawa
XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, Warszawa
2 Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy, Warszawa
LO im. św. Jadwigi Królowej, Kielce
V Liceum Ogólnokształcące, Bielsko-Biała
IX LO im. Klementyny Hoffmanowej, Warszawa
V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Warszawa
Najlepsze technika:
Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1, Warszawa
Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności, Kraków.