W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski włodarze miast papieskich podzielili się opłatkiem.
Coroczne spotkanie prezydentów, burmistrzów i wójtów miast papieskich rozpoczęło się modlitwą za brutalnie zamordowanego 13 stycznia prezydenta Gdańska oraz za pięć nastolatek, które 4 stycznia zginęły w pożarze koszalińskiego escape roomu. Na sali obecny był Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, który od 2004 r. jest w gronie miast papieskich.
GALERIA ZE SPOTKANIA - TUTAJ
W świątecznym spotkaniu w Warszawie biorą udział prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast, które znalazły się na trasie papieskich pielgrzymek lub też uznały, że łączy je szczególna więź z osobą św. Jana Pawła II. W gronie miast papieskich jest 56 podmiotów.
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przybył na spotkanie z wpiętą w marynarkę czarną wstążką - znakiem żałoby po śp. Pawle Adamowiczu
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Jak przypomniał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki idea stworzenia miast papieskich została zapoczątkowana przez władze: Wadowic, Krakowa, Warszawy, Gdańska, Gdyni i Sopotu. - Była wyrazem wdzięczności za zasługi papieża dla Polski i świata - podkreślił arcybiskup. Podziękował włodarzom miast i gmin za wsparcie idei Dnia Papieskiego, którego nieodłącznym elementem jest budowa "żywego pomnika Jana Pawła II", czyli wsparcie zdolnej młodzieży pochodzącej z małych miejscowości i wywodzącej się z niezamożnych rodzin.
Decyzją stołecznych radnych Warszawa dołączyła do miast papieskich w 1996 r. W poprzednich latach na opłatkowych spotkaniach była obecne prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na dzisiejszym spotkaniu w siedzibie KEP nie było prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. W jego imieniu występował Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II - miejskiej instytucji kultury, powołanej w celu propagowania nauczania papieża Polaka.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, podziękował samorządom, które włączyły się w organizację Dnia Papieskiego, a także przyjęły na letnie obozy formacyjne stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia (w tym roku były to Kielce i Koszalin). Zachęcił też do współorganizowania tegorocznych obchodów, które odbędą się 13 października pod hasłem: "Wstańcie, chodźmy".